Akcjonariusze GPW wybrali prezesa

aktualizacja: 19.06.2017, 13:57
Marek Dietl
Marek Dietl
Foto: materiały prasowe

Walne zgromadzenie GPW wybrało Marka Dietla prezesem warszawskiej giełdy. Jego kandydaturę zgłosiło Ministerstwo Rozwoju.

REDAKCJA POLECA

Oficjalnie do objęcia tego stanowiska potrzebuje jeszcze zgody KNF.

Drugim kandydatem na prezesa GPW był Mariusz Patrowicz - zgłoszony przez akcjonariusza Giełdy posiadającego 2 akcje GPW. W trakcie posiedzenia ZWZ GPW Patrowicz zrezygnował z kandydowania na to stanowisko.

Decyzją akcjonariuszy GPW wypłaci 2,15 zł dywidendy na akcję.

Wszyscy członkowie Rady Giełdy otrzymali absolutorium. Członkowie zarządu także otrzymali absolutorium - w tym także Małgorzata Zaleska, była prezes GPW.

W radzie giełdy zasiądą: Filip Paszke, dyrektor DM PKO BP, Piotr Prażmo, członek zarządu Erste Securities, Krzysztof Kaczmarczyk, doradca zarządu w KGHM, Bogusław Bartczak, Jakub Modrzejewski. Do Rady Giełdy po raz kolejny wchodzi też Wojciech Nagel. Ostatnio był przewodniczącym tego gremium.

W Radzie Giełdy znalazło się także miejsce dla Eugeniusza Szumiejko.

Do rady nie został ponownie wybrany Sławomir Antkiewicz, Piotr Urbanowicz.

Także Damian Patrowicz nie będzie członkiem Rady Giełdy.

Przepadła także kandydatura Mariusza Patrowicza.

Dwaj oficjalni kandydaci na prezesa GPW czyli Mariusz Patrowicz i Marek Dietl:

Marek Dietl:

W walnym zgromadzeniu udział bierze 70 akcjonariuszy, którzy dysponują prawie 22,5 mln akcji.

CV

Marek Dietl jest doktorem, adiunktem w katedrze Ekonomii Biznesu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (SGH). W latach 2012-13 był visiting fellow w Department of Economics University of Essex (UK). Absolwent SGH, tytuł doktora nauk ekonomicznych uzyskał w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN. Podczas studiów doktoranckich odbył staż w University of Glasgow.

Dietl obecnie jest społecznym doradcą ekonomicznym prezydenta RP, ekspertem i członkiem zarządu Instytutu Sobieskiego oraz ekspertem Business Centre Club. W latach 2007-10 był społecznym doradcą trzech kolejnych prezesów Urzędu Regulacji Energetyki. Ostatnio - członkiem rady nadzorczej oraz przewodniczącym Komitetu Strategii GPW.

W latach 2008-2012 zajmował się inwestowaniem w fundusze venture capital w Krajowym Funduszu Kapitałowym S.A. (KFK), najpierw jako menedżer inwestycyjny, a potem jako zastępca dyrektora inwestycyjnego. Przed dołączeniem do zespołu KFK pracował w międzynarodowej firmie doradczej, specjalizującej się w zarządzaniu cenami, Simon-Kucher & Partners w Bonn (Niemcy), a następnie w Warszawie.

Dietl posiada duże doświadczenie związane z rynkiem finansowym. Ukończył specjalistyczne dwuletnie studia w zakresie finansów EY Executive Studies in Finance. W latach 2008-2013 był mediatorem w Sądzie Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego, a w latach 2007-2008 członkiem rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego. Od stycznia 2017 roku zasiada w Komitecie Selekcyjnym funduszu-funduszy PZU Witelo. Ponadto ma doświadczenie w pracy w radach nadzorczych kilku spółek. Ma też doświadczenie związane z pracą w organach spółek niepublicznych – zarządzał trzema spółkami, a w kolejnych dwunastu zasiadał w radach nadzorczych - m.in. związanymi z rynkiem finansowym: Lib-Leasing (2005-10); BA Seedfund (2006-08); Inovo Venture Fund (2013-14); Zernike Meta-Ventures (2013-2014).

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE