Zarówno na czynności komornika, jak i ich zaniechanie – co do zasady – przysługuje skarga do sądu rejonowego (kodeks postępowania cywilnego może jednak stanowić inaczej), przy którym ten komornik działa. Jeżeli jednak do prowadzenia egzekucji został wybrany komornik poza właściwością ogólną, skargę rozpoznaje ten sąd, który byłby właściwy według ogólnych reguł. Może ją złożyć strona lub inna osoba, której prawa zostały przez czynności bądź zaniechanie komornika naruszone albo zagrożone. Nie przysługuje ona na zarządzenie komornika o wezwanie do usunięcia braków formalnych pisma, na zawiadomienie o terminie czynności oraz na uiszczenie przez komornika podatku VAT.

Powinna ona czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego oraz określać zaskarżoną czynność lub tę, której zaniechano, jak również zawierać wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem. Stała opłata od skargi wynosi 100 zł, której dowód uiszczenia należy załączyć do skargi.

Na jej wniesienie zainteresowany ma 7 dni od daty czynności, gdy był przy niej obecny lub został o jej terminie zawiadomiony. W innych wypadkach natomiast – od daty zawiadomienia o dokonaniu czynności, w braku zawiadomienia zaś – od dnia dowiedzenia się przez skarżącego o dokonanej czynności. Z kolei skargę na zaniechanie przez komornika czynności wnosi się w ciągu tygodnia od dnia, w którym wnoszący dowiedział się, że miała być ona dokonana.

Skargę wnosi się bezpośrednio do komornika, który dokonał zaskarżonej czynności albo zaniechał jej przeprowadzenia. Ten zaś ma trzy dni na pisemne sporządzenie uzasadnienia dokonania zaskarżonej czynności lub przyczyn jej zaniechania, o ile nie zostało ono spisane wcześniej. Następnie przekazuje je wraz z aktami sprawy do właściwego sądu, chyba że w całości ją uwzględnia, o czym zawiadamia skarżącego oraz zainteresowanych, których ta zmiana uprzedniej decyzji dotyczy. Sąd zaś rozpoznaje skargę w terminie tygodniowym od dnia jej wpływu. Natomiast w sytuacji, w której zawiera ona braki formalne podlegające uzupełnieniu w ciągu 7 dni od jej uzupełnienia. Wniesienie skargi generalnie nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego ani wykonania zaskarżonej czynności, chyba że sąd zawiesi postępowanie lub wstrzyma dokonanie tej czynności. Sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie przepisanego terminu, nieopłaconą lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również tę nieuzupełnioną w terminie, chyba że uzna, iż zachodzą podstawy do podjęcia czynności nadzorczych (na zasadzie art. 759 § 2 k.p.c.). Na postanowienie sądu o odrzuceniu skargi służy zażalenie.