Projekt ustawy o PIT komunalnym a dochody samorządów

Wprowadzenie komunalnego PIT może spowodować, że dochody samorządów wzrosną o ok. 8 mld zł.

Publikacja: 28.07.2015 07:30

Projekt ustawy o PIT komunalnym a dochody samorządów

Foto: www.sxc.hu

Projekt ustawy wprowadzającej komunalny podatek od osób fizycznych prezydent Bronisław Komorowski przekazał w ubiegłym tygodniu przedstawicielom strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

– Samorządowcy o taki projekt wnioskowali od dawna – mówi Zygmunt Frankiewicz, współprzewodniczący KWRiST. – Podział podatku od osób fizycznych na część rządową i samorządową jest bardzo ważny, zwłaszcza dla miast i gmin.

W ocenie samorządów zastąpienie obecnych udziałów w PIT samorządowym podatkiem od osób fizycznych oznacza nie tylko zabezpieczenie dochodów gmin, powiatów i województw przed działaniami parlamentu, który często rozdaje prezenty obywatelom i wyborcom kosztem samorządów. To bowiem także sposób na uproszczenie nieczytelnych rozliczeń pomiędzy budżetem centralnym a samorządami.

– Teraz procedury są na tyle skomplikowane i tak spóźnione, że chyba nikt nie jest w stanie powiedzieć, w jaki sposób udziały samorządu lokalnego w podatku dochodowym od osób fizycznych są naliczane – wyjaśnia Zygmunt Frankiewicz.

Wprowadzenie komunalnego PIT spowoduje także, że obywatele zyskają wiedzę o tym, ile ze swojego podatku przekazują do budżetu centralnego, a ile trafia do władz lokalnych.

– Jeżeli ten podatek będzie wykazywany na każdym druku deklaracji podatkowej, to obywatele będą wiedzieli, ile z ich podatku trafia do budżetu państwa, a jaka jego część zasila budżet miasta, gminy, powiatu czy województwa samorządowego – wskazuje Zygmunt Frankiewicz.

Samorządowcy deklarują, że po wyborach parlamentarnych zrobią wszystko, aby projekt był w Sejmie procedowany.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego