Za jednego dolara płacono we wtorek już tylko 3,63 zł, czyli najmniej od ponad dwóch lat. Od początku roku złoty zyskał wobec dolara 14,5 proc., a mocniej w tym czasie zyskiwało do amerykańskiej waluty tylko meksykańskie peso (17,4 proc.).

Kurs złotego do dolara znalazł się na poziomie sprzed ponad dwóch lat, głównie dlatego, że przez ostatnie kilka miesięcy amerykańska waluta była pod presją. Dane gospodarcze z USA często rozczarowywały, a dane ze strefy euro pozytywnie zaskakiwały. Inwestorzy mieli też coraz mniej nadziei na to, że administracja Donalda Trumpa zdoła przyspieszyć wzrost gospodarczy w USA. Wygląda też na to, że Fed dopiero w grudniu dokona kolejnej podwyżki stóp procentowych.

We wtorek amerykańska waluta znalazła się pod presją z powodu fiaska próby republikanów z Senatu USA zastąpienia ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych (Obamacare) nowym aktem legislacyjnym. Czterech republikańskich senatorów opowiedziało się przeciwko nowej ustawie zdrowotnej, co oznacza, że Partia Republikańska (mająca w Senacie 52 mandaty na 100) nie zdołałaby przeforsować tego projektu. W grę wchodzi teraz całkowite zniesienie kontrowersyjnej ustawy Obamacare bez zastępowania jej nowym prawem. Trudności legislacyjne republikanów pokazały, że Kongres może mieć poważne problemy z realizacją innych punktów programu gospodarczego administracji Trumpa, np. cięć podatków i programu modernizacji infrastruktury. „Dążenia reformatorskie administracji Trumpa otrzymały kolejny cios" – oceniają analitycy Morgan Stanley.

– Jeżeli republikanie mają w Senacie poważny problem z tzw. Better Care Act, to projekt ten pójdzie do kosza. Stawia to tym samym pod znakiem zapytania prace nad kolejnymi ustawami. Najpewniej czekają je wyraźne modyfikacje. Jakie? To zobaczymy na jesieni – wskazuje Konrad Ryczko, główny analityk walutowy DM BOŚ.

Senackie fiasko stało się więc dla inwestorów sygnałem do wyprzedaży dolara. Za 1 euro płacono we wtorek rano 1,15 dol., najwięcej od stycznia 2015 r. Od początku roku euro zyskało 9 proc. do dolara. Indeks dolara, mierzący siłę tej waluty wobec innych głównych walut świata, spadł do 94 pkt, najniższego poziomu od września.