Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Finanse

Ethereum rekordowo droga

Bloomberg
Ethereum, wirtualna waluta uznawana czasem za konkurenta bitcoina, zdrożała do rekordowego poziomu. Od poczštku roku zyskała wobec dolara ponad 5000 procent.

W poniedziałek po południu 1 ethereum płacono 407,10 USD, gdy pierwszego stycznia kurs wynosił 7,98 USD. Kurs bitcoina przebił zaœ w niedzielę poziom 3 tys. USD i sięgnšł rekordowego poziomu. Bitcoin zyskał od poczštku roku wobec dolara 195 proc. a przez ostatnie 12 miesięcy ponad 300 proc.

- Istnieje pewna korelacja między notowaniami kryptowalut, ale ehtereum ma swoje własne Ÿródła fundamentalnego popytu. Nie nazwałbym też tej waluty bezpoœrednim konkurentem bitcoina, gdyż obie waluty służš innym potrzebom – twierdzi Pavel Matveev, jeden z twórców aplikacji finansowej Wirex, ułatwiajšcej korzystanie z portfela wirtualnych walut.

Ethereum została zaprojektowana tak, by mogły jej używać tzw. inteligentne kontrakty, czyli programy które automatycznie realizujš transakcje, po tym jak zostajš spełnione okreœlone warunki. Popularnoœć tej waluty wzrosła ze względu na tym, że rozwišzaniami technologicznymi, na których jest oparta, zainteresowały się duże instytucje. Powstała grupa Ethereum Enterprise Alliance majšca pracować nad technologiš wirtualnych walut, w której prace zaangażowany jest m.in. Microsoft i bank JPMorgan. Rzšd Singapuru opublikował raport opisujšcy eksperyment z digitalizacjš narodowej waluty za pomocš technologii, na której oparta jest ethereum. Twórca ethereum Witalik Buterin spotał się zaœ niedawno z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL