Będą kary dla zarządów TFI

aktualizacja: 23.03.2016, 21:00
Foto: Bloomberg

Premie zarządzających funduszami inwestycyjnymi bardziej powiązane z interesem klientów?

W przyszłym tygodniu Sejm ma głosować nad nowelą ustawy o funduszach inwestycyjnych (Senat wprowadził już poprawki). Nowe przepisy wdrożą unijne dyrektywy ZAFI (o zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi) i UCITS V do polskiego prawa.

Skoro mowa o przepisach narzucanych przez Unię, można być pewnym, że chodzi o obarczenie firm zarządzających funduszami jeszcze większą ilością papierkowej roboty. – Ustawa może nie wpłynie na działalność bezpośrednio związaną z zarządzaniem aktywami, ale będzie wymagała zmian organizacyjnych w funkcjonowaniu TFI. Nowe przepisy narzucają np. konieczność przestrzegania wielu dodatkowych wymogów dotyczących procesu zarządzania ryzykiem w funduszach zamkniętych (FIZ), w tym liczenie i raportowanie dźwigni finansowej oraz wymogów w zakresie adekwatności kapitałowej w związku z zarządzaniem FIZ. Wcześniej nie było to tak szczegółowo uregulowane – mówi Radosław Matys, zastępca dyrektora departamentu strategii i rozwoju BPH TFI.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję plus na pół roku 33% TANIEJ
i czytaj bez ograniczeń!

  • E-wydanie "Rzeczpospolitej"
  • Aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Prawa, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE