Ze zrewidowanych danych GUS wynika, że na przełomie 2012 i 2013 r. polska gospodarka znalazła się w recesji

aktualizacja: 01.03.2016, 14:42
Foto: Bloomberg

Rewizja historycznych danych przez GUS sprawiła, że Polska straciła tytuł jedynego kraju UE, który nie doświadczył w ostatnich latach recesji.

REDAKCJA POLECA

Podając w poniedziałek szczegółowe dane dotyczące PKB w IV kwartale ub.r. (zwiększył się o 1,1 proc. kwartał do kwartału), urząd statystyczny dokonał też rewizji odczytów z poprzednich lat.

Okazało się, że w IV kwartale 2012 r. polski PKB zmniejszył się o 0,3 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału, a w I kwartale 2013 r. spadł o 0,1 proc. Dwie z rzędu kwartale zniżki PKB ekonomiści definiują zaś jako techniczną recesję.

Wcześniej GUS oceniał, że w ostatnich miesiącach 2012 r. gospodarka urosła o 0,1 proc., a w kolejnych trzech o 0,3 proc.

To nie pierwsza korekta danych za ten okres. W październiku ub.r. GUS podał, że w całym 2013 r. PKB powiększył się o 1,3 proc., zamiast o 1,7 proc., jak sugerowały wcześniejsze obliczenia. Już wtedy ekonomiści mBanku sugerowali, że na przełomie 2012 i 2013 r. w Polsce mogła wystąpić techniczna recesja – co zresztą było zgodne z ich wcześniejszymi prognozami dotyczącymi tego okresu.

Komentarz dnia
Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE