Draghi: Decyzje w sprawie QE mogą zostać podjęte w październiku

aktualizacja: 07.09.2017, 15:08
Foto: Bloomberg

Europejski Bank Centralny utrzymał stopy procentowe i program QE bez zmian, ale podniósł prognozę wzrostu gospodarczego.

REDAKCJA POLECA
12.09.2017
Merkel chce Weidmanna na prezesa EBC
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

EBC spodziewa się, że wzrost PKB strefy euro wyniesie w tym roku 2,2 proc. a w przyszłym 1,8 proc. (W czerwcu spodziewał się odpowiednio: 1,9 proc. i 1,8 proc.). Prognozy inflacji HICP niewiele się zmieniły. Ma ona wynieść 1,5 proc. w 2017 r. (tyle samo prognozowano w czerwcu) a w 2018 r. 1,2 proc. (trzy miesiące temu prognozowano 1,3 proc.). 

Komunika po posiedzeniu Rady Prezesów EBC w niewielkim stopniu różnił się od tego wydanego po lipcowym posiedzeniu. Potwierdzono w nim, że EBC chce utrzymać program QE (w ramach którego kupowane są miesięcznie aktywa warte 60 mld euro) przynajmniej do końca roku i że stopy procentowe jeszcze długo pozostaną na obecnym, ultraniskim poziomie. Mario Draghi, prezes EBC, stwierdził na konferencji prasowej, że dyskusje na temat programu QE są jak na razie „bardzo wstępne”. Jeszcze w tym roku mają się jednak zacząć poważniejsze ustalenia dotyczące „kalibracji” polityki banku centralnego po 2017 r. 

-  Większość naszych decyzji dotyczących programu skupu aktywów zostanie prawdopodobnie podjęta w październiku – zapowiedział Draghi. HK

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE