Finanse

Draghi: Decyzje w sprawie QE mogą zostać podjęte w październiku

Bloomberg
Europejski Bank Centralny utrzymał stopy procentowe i program QE bez zmian, ale podniósł prognozę wzrostu gospodarczego.

EBC spodziewa się, że wzrost PKB strefy euro wyniesie w tym roku 2,2 proc. a w przyszłym 1,8 proc. (W czerwcu spodziewał się odpowiednio: 1,9 proc. i 1,8 proc.). Prognozy inflacji HICP niewiele się zmieniły. Ma ona wynieść 1,5 proc. w 2017 r. (tyle samo prognozowano w czerwcu) a w 2018 r. 1,2 proc. (trzy miesiące temu prognozowano 1,3 proc.). 

Komunika po posiedzeniu Rady Prezesów EBC w niewielkim stopniu różnił się od tego wydanego po lipcowym posiedzeniu. Potwierdzono w nim, że EBC chce utrzymać program QE (w ramach którego kupowane są miesięcznie aktywa warte 60 mld euro) przynajmniej do końca roku i że stopy procentowe jeszcze długo pozostaną na obecnym, ultraniskim poziomie. Mario Draghi, prezes EBC, stwierdził na konferencji prasowej, że dyskusje na temat programu QE są jak na razie „bardzo wstępne”. Jeszcze w tym roku mają się jednak zacząć poważniejsze ustalenia dotyczące „kalibracji” polityki banku centralnego po 2017 r. 

-  Większość naszych decyzji dotyczących programu skupu aktywów zostanie prawdopodobnie podjęta w październiku – zapowiedział Draghi. HK

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL