Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Finanse

Draghi: Decyzje w sprawie QE mogš zostać podjęte w październiku

Bloomberg
Europejski Bank Centralny utrzymał stopy procentowe i program QE bez zmian, ale podniósł prognozę wzrostu gospodarczego.

EBC spodziewa się, że wzrost PKB strefy euro wyniesie w tym roku 2,2 proc. a w przyszłym 1,8 proc. (W czerwcu spodziewał się odpowiednio: 1,9 proc. i 1,8 proc.). Prognozy inflacji HICP niewiele się zmieniły. Ma ona wynieœć 1,5 proc. w 2017 r. (tyle samo prognozowano w czerwcu) a w 2018 r. 1,2 proc. (trzy miesišce temu prognozowano 1,3 proc.). 

Komunika po posiedzeniu Rady Prezesów EBC w niewielkim stopniu różnił się od tego wydanego po lipcowym posiedzeniu. Potwierdzono w nim, że EBC chce utrzymać program QE (w ramach którego kupowane sš miesięcznie aktywa warte 60 mld euro) przynajmniej do końca roku i że stopy procentowe jeszcze długo pozostanš na obecnym, ultraniskim poziomie. Mario Draghi, prezes EBC, stwierdził na konferencji prasowej, że dyskusje na temat programu QE sš jak na razie „bardzo wstępne”. Jeszcze w tym roku majš się jednak zaczšć poważniejsze ustalenia dotyczšce „kalibracji” polityki banku centralnego po 2017 r. 

-  Większoœć naszych decyzji dotyczšcych programu skupu aktywów zostanie prawdopodobnie podjęta w paŸdzierniku – zapowiedział Draghi. HK

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL