Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Finanse

Kurs euro powyżej 1,20 USD

Bloomberg
Kilka godzin po wystrzeleniu przez Koreę Północnš rakiety balistycznej, która przeleciała nad Japoniš, kurs wspólnej europejskiej waluty osišgnšł poziom najwyższy od ponad dwóch lat.

Zdrożały też obligacje najsilniejszych państw, bo globalni inwestorzy uznali, że czas na kupowanie papierów pozbawionych ryzyka.

Kurs wspólnej waluty strefy euro wzrósł trzeci raz z rzędu, co odzwierciedla rosnšcy popyt na bezpieczne aktywa. Zdrożały amerykańskie obligacje skarbowe, a rentownoœć niemieckich 10-latek spadła do poziomu najniższego od dwóch miesięcy, bo te papiery rynek uznał za najbardziej bezpieczne.

Kurs euro w tym roku umocnił się w stosunku do dolara o ponad 14 proc. w wyniku oczekiwań, że Europejski Bank Centralny do jesieni skonkretyzuje zamiar ograniczenia nadzwyczajnego programu stymulowania wzrostu gospodarczego. Wspólna waluta oparła się prognozom niektórych analityków z poczštku roku przewidujšcych nawet zrównanie kursu euro i dolara.

- Euro wzrosło, bo dolar przestał być bezpieczny z powodu czynnika koreańskiego – powiedział Stuart Bennett z Banco Santander. Niektórzy analitycy obecny wzrost kursu euro tłumaczš też oczekiwaniami na decyzje rady zarzšdzajšcej EBC, która 7 wrzeœnia może ogłosić nowe decyzje dotyczšce polityki pieniężnej.

O 9 rano w Londynie kurs euro wzrósł o 0,6 proc. do 1,2045 USD. Psychologicznš barierę 1,20 USD pokonał po raz pierwszy od stycznia 2015 r. Kierujšcy się analizš technicznš traderzy czekajš teraz na osišgnięcie przez euro poziomu 1,2167 USD, co oznaczałoby 50-proc. odtworzenie spadku kursu euro od 2014 r.

 

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL