Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Nie żyje Antoni Krauze, reżyser m.in. filmu "Smoleńsk"

Fotorzepa/ Robert Gardziński
W wieku 78 lat zmarł polski reżyser i scenarzysta Antoni Krauze, reżyser m.in. filmów "Czarny czwartek" i "Smoleńsk" - poinformowało Polskie Radio.

Krauze był reżyserem filmów fabularnych i dokumentalnych. Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, współpracujšc również ze Studenckim Teatrem Satyryków, a następnie w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Był twórcš wielu filmów krótkometrażowych wyprodukowanych w łódzkiej WFO.

Brat rysownika Andrzeja Krauzego był członkiem Polskiej Akademii Filmowej. W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Reżyser nagrodzonej m.in. na festiwalu w San Remo "Prognozy Pogody" (na podstawie ksišżki Marka Nowakowskiego "Zdarzenie w miasteczku"), w 2010 roku nakręcił głoœny "Czarny czwartek. Janek Wiœniewski padł" o masakrze na Wybrzeżu w 1970 roku, widzianej z perspektywy robotniczej rodziny.

Jego ostatnim filmem był budzšcy kontrowersje "Smoleńsk". Pytany o końcowš scenę filmu, w której ofiary katastrofy smoleńskiej witajš się z duchami polskich oficerów zamordowanych w Katyniu, Krauze tłumaczył: - Wydawało mi się, że ten film musi się tak skończyć. Szukałem dla tego filmu tzw. szczęœliwego zakończenia. Oczywiœcie zdawałem sobie sprawę, że nie może tam nic być łatwego i przyjemnego, ale wydawało mi się po prostu, że tak się musiała ta historia zakończyć. Ci ludzie, którzy lecieli, żeby oddać hołd tym, których zamordowano 70 lat wczeœniej, którzy zginęli, spotkali się razem, stšd to zakończenie - wyjaœniał.

- "Smoleńsk" jest dla mnie ważny, bo wypełniłem misję - mówił w 2016 roku w programie #RZECZoPOLITYCE. Zapewniał, że podpisuje się pod wszystkim, co jest zawarte w jego filmie.

Przeczytaj ť Reżyser Antoni Krauze: "Smoleńsk" to mój ostatni film

ródło: rp.pl/Polskie Radio

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL