Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Niezależność i luz Julie Delpy

Julie Delpy w Berlinie, na Festiwalu Filmowym w 2013 roku z okazji pokazu filmu „Przed północš”
mat. pras.
?W sobotę w Berlinie francuska aktorka i reżyserka Julie Delpy odbierze prestiżowš Europejskš Nagrodę Filmowš za wkład w kinematografię œwiatowš.

Trudno w to uwierzyć, ale Julie Delpy zbliża się już do pięćdziesištki. Zagrała w ponad pięćdziesięciu filmach, wyreżyserowała szeœć, zawsze według własnych scenariuszy, do trzech z nich sama napisała muzykę.

Przez te lata przybyło jej trochę centymetrów w talii, ale uœmiecha się stale jak młoda dziewczyna. Jest spontaniczna i pełna wdzięku. Bardzo „francuska” w stylu bycia, mówienia, zachowania. Bezpoœrednia, nie uznaje tematów tabu. Opowiada o dzieciach, seksie, karierze.

Żyje ciekawie. Między dwiema kulturami, bo mieszka na stałe w Los Angeles z kompozytorem Markiem Streitenfeldem, z którym ma oœmioletniego syna. A w Europie spędza około czterech miesięcy w roku.

Francuzka w Ameryce

– W Stanach dajš mi do zrozumienia, że z mojš niezależnoœciš i obcym akcentem zawsze będę outsiderkš. We Francji nie mogš mi darować, że mieszkam w Ameryce – œmieje się.

Z jej niechęciš do bankietów, operacji plastycznych i autopromocji nie jest ulubienicš bossów show-biznesu w obu krajach. Ale nie dziwi się: – „Czy jesteœ gotowa poœwięcić czas na bywanie na lunchach, premierach i bankietach, które ci wskażę?” – pyta agent. „Nie” – odpowiadam. Mnie to nudzi. Mówię, co myœlę, niczego nie udaję, nie kamufluję się. A jak mam ochotę się zabawić, bawię się z ludŸmi, z którymi dobrze się czuję i z którymi dobrze mi się pije wino.

Jej siłš sš: fantazja, luz, poczucie humoru i tolerancja. – Tworzšc bohaterów moich filmów, pamiętam, że nikt nie jest doskonały – mówi. – Nigdy nie spotkałam idealnego faceta. Kobiety zresztš też. Ludzie, którzy w pracy chodzš jak w zegarku, często w domu stajš się neurotykami nie do wytrzymania. A zimne dranie bywajš czułymi altruistami.

Pochodzi z aktorskiej rodziny. Zadebiutowała na ekranie, majšc 12 lat. Grała w filmach Jeana-Luca Godarda („Detektyw”, „Król Lear”), Carlosa Saury („Ciemna noc”), Leosa Caraxa („Zła krew”), Bertranda Taverniera („Beatrice”), Volkera Schlöndorffa („Homo Faber”). I nigdy nie była w nich słodkš nastolatkš.

– Chciałam być aktorkš, a nie młodš aktorkš – mówi. – Nie wygłupiałam się, nie udawałam beztroskiej osóbki. Nie znoszę sztucznoœci i fałszu.

Jako osiemnastolatka wyjechała do Stanów, by tam studiować reżyserię, scenariuszopisarstwo i aktorstwo. I została, ale do Europy stale wraca. Sporo tu gra i reżyseruje. W czasie tych powrotów trzykrotnie spotkała się na planie z polskimi reżyserami: Januszem Kijowskim („Tragarz puchu”), Agnieszkš Holland („Europa, Europa”) i Krzysztofem Kieœlowskim („Biały”). Ale mówi, że w Los Angeles poznała zupełnie inny œwiat.

– Z daleka wydaje się, że jest pełen fantazji, a naprawdę jest sformalizowany i tradycyjny. Francuzi sš romantyczni, więc rozumiem, że szesnastoletni chłopak może zobaczyć dziewczynę przez szybę autobusu, a potem marzyć o niej przez pół życia. Amerykańskie szaleństwa kończš się po wyjeŸdzie z uniwersyteckiego kampusu. Wszyscy wracajš do swoich miast i miasteczek, zakładajš rodzinę, biorš kredyt na dom i nie pozwalajš sobie na ekscesy, które mogłyby zniszczyć ich reputację. To się potem przekłada na życie polityczne.

Kulturowe konfrontacje

O zderzeniu kultury europejskiej i amerykańskiej opowiadała w filmach – tych, w których grała, i w tych, które sama robiła. Rolę życia stworzyła w trylogii Richarda Linklatera. Młoda, spontaniczna, kochajšca sztukę Francuzka Celine pierwszy raz spotkała Amerykanina Jessego w 1995 roku w „Przed wschodem słońca”. W Wiedniu przegadali jednš noc, pijšc wino i włóczšc się po ulicach.

Umówili się za pół roku. Jednak spotkali się dopiero po dziewięciu latach, w roku 2004 w Paryżu, w „Przed zachodem słońca”, gdy Celine przyszła na promocję ksišżki Jessego. Dawne zauroczenie na chwilę wróciło.

„Przed północš” działo się po kolejnych dziewięciu latach. Marzenia okazały się silniejsze niż odległoœć i inne życiowe zobowišzania. Celine i Jesse byli razem, mieli dwie córki, choć zachowali inne podejœcie do œwiata.

O kulturowych różnicach Julie Delpy opowiadała też we własnych filmach. „2 dni w Paryżu” (2007) i „2 dni w Nowym Jorku” (2012) znów były opowieœciami o zwišzku Amerykanina i Francuzki, niemal własnym dziennikiem. Kiedy jej bohaterka Marion żaliła się na ekranie „Mam 38 lat, jestem brzydka, gruba i nikt mnie nie będzie chciał”, to był płacz samej Julie, która po urodzeniu synka wpadła w depresję poporodowš. Ojca Marion zagrał tata aktorki. W filmie odbiła się choroba nowotworowa jej matki.

Z tych przeprowadzanych przez Delpy konfrontacji zawsze fajniej wychodzi Europa, choć aktorka jest sprawiedliwa: – Lubię Amerykę i jej energię – przyznaje. – W Los Angeles jest mnóstwo słonecznych dni. A amerykański sen może nie zawsze się spełnia, ale uczy tęsknić.

Czasem żali się na zmaskulinizowany, amerykański przemysł filmowy. Ale walczy, wcišż pozostajšc wolnš, wiernš sobie artystkš. Wyjštkowo zasługuje na nagrodę, którš przyznała jej Europejska Akademia Filmowa.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL