Jak wykorzystać Polaka

aktualizacja: 16.07.2017, 21:29

Agencje Pracy Tymczasowej kuszą obietnicami złotych gór dla pracowników, a okazują się złotym interesem dla pracodawców.

REDAKCJA POLECA
21.07.2017
Georges Simenon, geniusz kryminału
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Dostarczają bowiem robotników w atrakcyjnych cenach. Autorzy duńskiego dokumentu wspominają przede wszystkim o tych z Europy Wschodniej — Rumunach, Węgrach i Polakach, którzy bez problemu przyjmują warunki Agencji Pracy Tymczasowej, na jakie nie zdecydowaliby się miejscowi, czyli mieszkańcy Europy Zachodniej.

Dokument śledczy ukazuje nielegalną działalność największych firm, zatrudniających pracowników z Europy Wschodniej w krajach Europy Zachodniej i Północnej. Firmy te kiepsko płacą, często przerzucają ludzi z miejsca na miejsce, a proponowane przez nich warunki pracy są złe.

O swoich doświadczeniach z agencją pośrednictwa Atlanco opowiada w filmie pewien polski pracownik. Doznał w pracy ciężkiego urazu nogi. Po dwóch miesiącach pobytu w szpitalu firma odesłała go do Polski, by tam sam płacił za leczenie. Za wypadek nie dostał żadnego odszkodowania. Popadł w długi. Firma zmienia często adresy i nazwę, gubiąc ślad, tak by roszczenia poszkodowanych trafiały w próżnię.

Takich wypadków wcale nie jest mało, bo firmy nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa. Praca musi iść niezależnie od warunków, zatem dźwigi nie stają, kiedy mocno wieje wiatr. To sprzyja wypadkom, których jest więcej niż mogłoby być. Nie wszystkie się ujawnia, by nie płacić odszkodowań.

Dziennikarze prowadzą śledztwo na terenie Polski w sprawie lokalizacji Budomexu. Szefowie tej formy przenosili ją tak często, że mimo pokonania wielu kilometrów i wędrowania od adresu do adresu, nie udało się jej zlokalizować.

Kłopoty z Budomexem znane były  jednak dużo wcześniej. Już w 1990 roku portugalscy robotnicy pracujący na terenie Irlandii nie dostawali obiecywanej zapłaty…

Film śledzi działania firm, pośredniczących w pozyskiwaniu pracy zagranicą, działających w Irlandii oraz spółek-duchów, zarejestrowanych w Polsce, z fikcyjnymi, nieistniejącymi biurami oraz rachunkami, likwidowanymi w przypadku wystąpienia roszczeń pracowników.

Premiera duńskiego dokumentu „Równać w dół” w poniedziałek 17 lipca o godz. 22 w TVP 2.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE