Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Jak wykorzystać Polaka

TVP
Agencje Pracy Tymczasowej kuszš obietnicami złotych gór dla pracowników, a okazujš się złotym interesem dla pracodawców.

Dostarczajš bowiem robotników w atrakcyjnych cenach. Autorzy duńskiego dokumentu wspominajš przede wszystkim o tych z Europy Wschodniej — Rumunach, Węgrach i Polakach, którzy bez problemu przyjmujš warunki Agencji Pracy Tymczasowej, na jakie nie zdecydowaliby się miejscowi, czyli mieszkańcy Europy Zachodniej.

Dokument œledczy ukazuje nielegalnš działalnoœć największych firm, zatrudniajšcych pracowników z Europy Wschodniej w krajach Europy Zachodniej i Północnej. Firmy te kiepsko płacš, często przerzucajš ludzi z miejsca na miejsce, a proponowane przez nich warunki pracy sš złe.

O swoich doœwiadczeniach z agencjš poœrednictwa Atlanco opowiada w filmie pewien polski pracownik. Doznał w pracy ciężkiego urazu nogi. Po dwóch miesišcach pobytu w szpitalu firma odesłała go do Polski, by tam sam płacił za leczenie. Za wypadek nie dostał żadnego odszkodowania. Popadł w długi. Firma zmienia często adresy i nazwę, gubišc œlad, tak by roszczenia poszkodowanych trafiały w próżnię.

Takich wypadków wcale nie jest mało, bo firmy nie przestrzegajš zasad bezpieczeństwa. Praca musi iœć niezależnie od warunków, zatem dŸwigi nie stajš, kiedy mocno wieje wiatr. To sprzyja wypadkom, których jest więcej niż mogłoby być. Nie wszystkie się ujawnia, by nie płacić odszkodowań.

Dziennikarze prowadzš œledztwo na terenie Polski w sprawie lokalizacji Budomexu. Szefowie tej formy przenosili jš tak często, że mimo pokonania wielu kilometrów i wędrowania od adresu do adresu, nie udało się jej zlokalizować.

Kłopoty z Budomexem znane były  jednak dużo wczeœniej. Już w 1990 roku portugalscy robotnicy pracujšcy na terenie Irlandii nie dostawali obiecywanej zapłaty…

Film œledzi działania firm, poœredniczšcych w pozyskiwaniu pracy zagranicš, działajšcych w Irlandii oraz spółek-duchów, zarejestrowanych w Polsce, z fikcyjnymi, nieistniejšcymi biurami oraz rachunkami, likwidowanymi w przypadku wystšpienia roszczeń pracowników.

Premiera duńskiego dokumentu „Równać w dół” w poniedziałek 17 lipca o godz. 22 w TVP 2.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL