Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Angela Merkel - córka pastora z NRD

Planete
Już trzeciš kadencję sprawuje kanclerski urzšd. Uważana jest za silnš kobietę wœród silnych mężczyzn. Angela Merkel jest liderkš, która nie obnosi się z władzš.

– Próbuję jasno się wyrażać i nie używać zbyt wielu trudnych słów – tłumaczy pani kanclerz.
Zawsze chroniła Niemców przed niespodziewanymi zdarzeniami. Uważana jest za mistrzynię postępowania w sytuacjach kryzysowych.

– W polityce zawsze starała się być moderatorkš i odnosiła sukcesy – uważa Peer Steinbruck, były minister finansów. – Nagle podczas kryzysu uchodŸczego naraziła siebie i swój urzšd na nieznane do tej pory zagrożenia. To nie była typowa Merkel, a wręcz - jej przeciwieństwo.
Od 12 lat piastujšca urzšd kanclerza Niemiec Angela Merkel jest jednš z ciekawszych postaci na arenie międzynarodowej polityki.

Córka protestanckiego pastora z NRD uważa, że miała szczęœliwe dzieciństwo. Pamięta jednak wydarzenia polityczne podzielonego œwiata na wschodnich i zachodnich Niemców, które kładły się cieniem na tej idylli. A dom pastora był bardzo upolityczniony.
– Miałam wrażenie, ze żyję w państwie, które cišgle siedzi mi na karku – wspomina Merkel po latach.

Ale wygrała nawet olimpiadę z rosyjskiego i mogła w nagrodę pojechać do Moskwy. Zawsze wzorowa uczennica, œwietny strateg. O władzę walczy skutecznie, choć nie awanturniczo. Jest wytrwała. Œwietnie kontroluje uczucia i emocje. Do œwiata polityki wtargnęła ze œwiata nauki – robiła karierę naukowš w dziedzinie fizyki.

Gdy miała 37 lat, była już ministrem ds. kobiet i młodzieży, i miała zostać zastępczyniš Helmuta Kohla w partii CDU. Wówczas rozmowę z niš przeprowadził Gunter Grass – jej fragmenty zobaczš widzowie. Rozpoczyna jš pytanie: „Czy nie uważa pani, ze to wszystko dzieje się zbyt szybko?”.

Jak na nie odpowiada po latach – usłyszš widzowie filmu.

Jest jedynš polityczkš z Niemiec wschodnich, która na stałe zakotwiczyła w Bonn – jak zauważajš autorzy dokumentu. Drogę torowała jej dyscyplina i wytrwałoœć. Ponadto była elastyczna i pracowita, a do tego skromna. Postrzegano jš przez dłuższy czas jako „szarš myszkę” nie doceniajšc jej talentów politycznych. Jest uzależniona od wyzwań – wtedy wspina się na szczyty swoich możliwoœci – także mediacyjnych.

Dopiero polityka otwartych drzwi, którš podjęła wobec uchodŸców – spolaryzowała rodaków Merkel i stała się punktem zwrotnym w jej politycznej karierze…

Życie prywatne pozostaje w cieniu, a jej mšż Joachim – rzadko pojawia się u jej boku. A do jej domu nikt nie ma wstępu.

Półtoragodzinna opowieœć rekonstruujšca hsitorię Angeli Merkel z jej udziałem, a także polityków, historyków.

Premiera niemieckiego dokumentu „Angela Merkel – niespodziewana kariera” w sobotę, 1 kwietnia o 22 w Planete.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL