Angela Merkel - córka pastora z NRD

aktualizacja: 31.03.2017, 16:14

Już trzecią kadencję sprawuje kanclerski urząd. Uważana jest za silną kobietę wśród silnych mężczyzn. Angela Merkel jest liderką, która nie obnosi się z władzą.

REDAKCJA POLECA

– Próbuję jasno się wyrażać i nie używać zbyt wielu trudnych słów – tłumaczy pani kanclerz.
Zawsze chroniła Niemców przed niespodziewanymi zdarzeniami. Uważana jest za mistrzynię postępowania w sytuacjach kryzysowych.

– W polityce zawsze starała się być moderatorką i odnosiła sukcesy – uważa Peer Steinbruck, były minister finansów. – Nagle podczas kryzysu uchodźczego naraziła siebie i swój urząd na nieznane do tej pory zagrożenia. To nie była typowa Merkel, a wręcz - jej przeciwieństwo.
Od 12 lat piastująca urząd kanclerza Niemiec Angela Merkel jest jedną z ciekawszych postaci na arenie międzynarodowej polityki.

Córka protestanckiego pastora z NRD uważa, że miała szczęśliwe dzieciństwo. Pamięta jednak wydarzenia polityczne podzielonego świata na wschodnich i zachodnich Niemców, które kładły się cieniem na tej idylli. A dom pastora był bardzo upolityczniony.
– Miałam wrażenie, ze żyję w państwie, które ciągle siedzi mi na karku – wspomina Merkel po latach.

Ale wygrała nawet olimpiadę z rosyjskiego i mogła w nagrodę pojechać do Moskwy. Zawsze wzorowa uczennica, świetny strateg. O władzę walczy skutecznie, choć nie awanturniczo. Jest wytrwała. Świetnie kontroluje uczucia i emocje. Do świata polityki wtargnęła ze świata nauki – robiła karierę naukową w dziedzinie fizyki.

Gdy miała 37 lat, była już ministrem ds. kobiet i młodzieży, i miała zostać zastępczynią Helmuta Kohla w partii CDU. Wówczas rozmowę z nią przeprowadził Gunter Grass – jej fragmenty zobaczą widzowie. Rozpoczyna ją pytanie: „Czy nie uważa pani, ze to wszystko dzieje się zbyt szybko?”.

Jak na nie odpowiada po latach – usłyszą widzowie filmu.

Jest jedyną polityczką z Niemiec wschodnich, która na stałe zakotwiczyła w Bonn – jak zauważają autorzy dokumentu. Drogę torowała jej dyscyplina i wytrwałość. Ponadto była elastyczna i pracowita, a do tego skromna. Postrzegano ją przez dłuższy czas jako „szarą myszkę” nie doceniając jej talentów politycznych. Jest uzależniona od wyzwań – wtedy wspina się na szczyty swoich możliwości – także mediacyjnych.

Dopiero polityka otwartych drzwi, którą podjęła wobec uchodźców – spolaryzowała rodaków Merkel i stała się punktem zwrotnym w jej politycznej karierze…

Życie prywatne pozostaje w cieniu, a jej mąż Joachim – rzadko pojawia się u jej boku. A do jej domu nikt nie ma wstępu.

Półtoragodzinna opowieść rekonstruująca hsitorię Angeli Merkel z jej udziałem, a także polityków, historyków.

Premiera niemieckiego dokumentu „Angela Merkel – niespodziewana kariera” w sobotę, 1 kwietnia o 22 w Planete.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE