Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Podręcznik hipstera

materiały prasowe
Łšczy ich zamiłowanie do kupowania rzeczy wyjštkowych i autentycznych. Faceci z brodami w robotniczych ciuchach, mieszkajš w wielkich miastach.

Nie lubiš być nazywani hipsterami, bo od pewnego czasu to okreœlenie nie kojarzy się najlepiej. Rynek tworzy specjalnie dla nich produkty, bo sš mu oddani.

– Hipster to ktoœ, kto pracuje twórczo, po prostu jest sobš – wyjaœnia jeden z braci prowadzšcych bar, w którym można spożyć płatki œniadaniowe z całego œwiata we wnętrzu przypominajšcym program telewizyjny dla dzieci.

Interesuje ich żywnoœć, ekologia i zdrowe życie. Przejmujš się tym, co robiš, a zajmujš się tylko tym, co uznajš za autentyczne.

Opowieœć o blaskach i cieniach hipsterskiego żywota przedstawia Peter York, brytyjski analityk rynku. – Nie sš społecznymi ani kulturowymi rewolucjonistami – zauważa. – Nie patrzš w przyszłoœć, ale przeszłoœć. Przywracajš jš, sš bardzo retro.

Nie sš jednak pomysłodawcami okreœlenia „hipster” i niewiele majš wspólnego z tymi, którzy po raz pierwszy w ten sposób byli nazywani. Słowo „hip” pojawiło się w 1902 roku wœród czarnych Amerykanów. W epoce jazzu nazywano tak każdego, kto wiedział, o co chodzi w tej muzyce. W latach 30. XX wieku dodano angielski przyrostek – tak powstał „hipster”. Hipsterzy z lat 50. byli już młodymi białymi z klasy œredniej, których kusił styl życia czarnych.

Ci, którzy zapoczštkowali hipsterstwo w latach 90. ubiegłego wieku – byli całkiem inni.
Peter York zapuszcza się do modnej wschodniej londyńskiej dzielnicy, w której budynkach toczy się byt wielu hipsterów: prowadzš tam kawiarnie z wyjštkowš kawš za 12 dolarów, warzš rzemieœlnicze piwo, wyciskajš ręcznie soki na sprzedaż i od a do zet wytwarzajš czekoladę, której tabliczka kosztuje 10 funtów.

– Symbolizujš przejœcie z wielkiego biznesu do rzemiosła – twierdzi Peter York. – Wszystko musi być organiczne, pochodzić z lokalnych Ÿródeł. Ale też – jak zauważajš inni kulturoznawcy — wzbogacajš konsumpcjonizm ironiš.
Przy okazji widzowie dowiedzš się, że niedawna metroseksualnoœć wyparta została już przez drwaloseksualnoœć, która manifestuje się m.in. w wyglšdzie brody. Opowiada o tym spec od ich strzyżenia w salonie fryzjerskim przypominajšcym salon pięknoœci… 

– Jak wiele wysiłku wymaga utrzymanie naturalnego wyglšdu – ironizuje Peter York.

Premiera brytyjskiego dokumentu „Podręcznik hipstera” we wtorek 7 marca o godz. 22 w Canal+ Discovery.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL