Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Felietony

Paweł Kowal: O jeden plus za daleko

tv.rp.pl
Do niedawna wydawało się, że 500+ jest nie do ruszenia.

Już jednak wiadomo, jak przygotować grunt pod likwidację (lub ograniczenie) tego programu w przyszłoœci. Wystarczy sprowadzić go do absurdu i ogłosić 200 zł karpiowego na każde dziecko, potem po 250 zł pisankowego i 150 narcianego przed feriami. Dodatkowe pienišdze zmieszczš się w każdym budżecie domowym. Ale potem okaże się, że jeœli da się z dnia na dzień wprowadzić nowe œwiadczenie społeczne, to można je też równie szybko odebrać. Przyjdzie przecież kiedyœ inny rzšd i przy pierwszym kryzysie finansów będzie cišł wydatki socjalne.

Tymczasem polskie rodziny muszš wiedzieć, że przysługujšce im œwiadczenia pozostanš w nienaruszonej formie. To katechizm prodemograficznej polityki. Słowem, pomysł 300+ jest zły. Za to zdecydowanie najlepszy pomysł z „pištki Morawieckiego", czyli emerytura dla matek, powinien otrzymać wsparcie od opozycji. Tego typu postulaty generalnie powinny być ogłaszane po konsultacji z liderami partii opozycyjnych.

Warto chyba efekt wiecowego wow poœwięcić na ołtarzu powagi państwa i uzyskać dla tej formy emerytury silniejsze wsparcie.

W Polsce nie trzeba nowych œwiadczeń, tylko reformy systemu. Należy oddzielić wsparcie dla wszystkich rodzin, programy demograficzne i rozwojowe od pomocy przeznaczonej tylko dla ubogich. Osiš podejœcia demograficzno-rozwojowego powinno być 500+ oraz wsparcie rodziców w powrocie do pracy i obietnica emerytury. System wsparcia najbiedniejszych powinien promować utrzymywanie aktywnoœci zawodowej wszędzie tam, gdzie to jest możliwe. Rozdajšc rozmaite zasiłki, łatwo bowiem przekroczyć cienkš czerwonš linię. W mentalnoœci całych grup społecznych rozrywa się wtedy zwišzek pomiędzy pracš a posiadaniem pieniędzy. Skutki sš dla wszystkich tragiczne. Model polityki społecznej to kwestia etyki, a nie tego, czy akurat w tym roku w budżecie jest wystarczajšco dużo pieniędzy.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL