Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Felietony

Surdykowski: Myśli marcowe

Haniebny Marzec 1968 r. nie wzišł się z niczego.

Najpierw była antyniemiecka heca rozpętana przez Władysława Gomułkę i jego ludzi po wiekopomnym liœcie polskich bisku- pów (jeszcze z końca 1965 r.) do ich niemieckich kolegów: „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie". Okazja spadła rzšdzšcym jak z nieba, już dawno rozwiały się przez wytrwałš walkę z „rewizjonizmem" piękne nadzieje PaŸdziernika '56. Przesławna w owych czasach „mała stabilizacja" okazała się wielkš stagnacjš. Cóż innego jak przywołanie germańskiego widma wycišgajšcego łapy po „odwiecznie piastowskie ziemie" mogło zmęczonym i zniechęconym Polakom uzasadnić obecnoœć moskiewskich dywizji nad Wisłš?

Potem była przegrana przez kraje arabskie – mimo obfitego zaopatrzenia w broń sowieckš – wojna szeœciodniowa z Izraelem. Cóż mogło lepiej rozładować złoœć sfrustrowanej komuny niż antysemityzm? Przy okazji można rozegrać walki wewnętrzne i pozbyć się nielubianych frakcji. Sprawy zagraniczne to tylko pretekst: jšdro zła znajdowało się w Warszawie. Tlšca się po cichu ksenofobia posłużyła za paliwo.

Dzisiaj podobnie: komu służyła antyniemiecka heca rozpętana przez PiS jeszcze przed wyborami 2015 r. pod hasłem „rosyjsko-niemieckiego kondominium" i „wstawania z kolan", której kulminacjš było domaganie się reparacji, o których z góry wiadomo, że sš nieosišgalne? Po co była idiotyczna nowelizacja ustawy o IPN grożšca sankcjami ludziom, których i tak dosięgnšć nie można, a zatruwajšca stosunki jednoczeœnie z USA, Izraelem i Ukrainš? Tylko antyukraińskoœć jest nowa (wtedy ZSRR był nietykalny), ale równie użyteczna jak antysemityzm. Tylko takš mamy z tego korzyœć, że musieliœmy przejrzeć się w lustrze – zarówno wtedy, jak i teraz. Wtedy nie wycišgnęliœmy żadnych wniosków; przecież winni byli komuniœci! Czy potrafimy teraz? Już 150 lat temu napisał Norwid: „Polacy uważajš sobie za patriotyzm słabych stron swoich nie znać". Zatem wštpię.

Ale nie to jest najważniejsze. Jeœli ktoœ wypuœcił demony z głupoty – pół biedy, najwyżej zaplšcze się we własne nogi. Ale jeœli z wyrachowania, dla pozyskania najgłupszych klakierów, schlebiania ich nienawiœci – jak 50 lat temu – to biada nam!

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL