Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Felietony

Surdykowski: Modlitwa o wojnę

Jerzy Surdykowski
Fotorzepa / Guzik Piotr
Naziœci, a może zwykli idioci, zostali przyłapani na goršcym uczynku. Teraz wszyscy z oburzeniem krzyczš o „zerowej tolerancji", nawet ci, którzy z racji stanowisk, jakimi się cieszš, i œrodków, jakimi dysponujš, powinni zdać sprawę z wieloletniego nieróbstwa i beztroski. Ale może chodzi o coœ groŸniejszego i bardziej podstępnego, a płonšca swastyka, napady na ludzi o odmiennym wyglšdzie i kamienie rzucane w cudze okno to zaledwie piana na głębokiej i potężnej fali?

Powiadajš niektórzy psychologowie, że agresja i potrzeba bitewnego wyładowania jest zakodowana w ludzkiej duszy. Z tego punktu widzenia cała kultura, etyka i prawodawstwo sš tylko mniej lub bardziej udolnš – a często zawodnš – próbš okiełznania bestii tkwišcej w człowieku. Może nie majš racji, ale dlaczego po najstraszniejszej z wojen byliœmy tak spragnieni spokoju? Dlaczego właœnie wtedy na wyniszczonym Zachodzie powstała Unia Europejska, która połšczyła œmiertelnie skłóconych wrogów, a dziœ bezradnie drepce w miejscu? Dlaczego na jeszcze bardziej wyniszczonym Wschodzie – mimo narzuconego ustroju – z pasjš i poœwięceniem rzuciliœmy się do odbudowy, czemu tak długo potrafiliœmy być dla siebie nawzajem życzliwi?

Dziœ trwa – i oby trwał dalej – najdłuższy w dziejach okres pokoju. Ale czemu od Warszawy po Władywostok i Nowy Jork ulice miast sš tak niebezpieczne? Z czego rodzš się strzelaniny i zamachy wywoływane nie zawsze przez wyalienowanych uchodŸców, ale też białych młodzieńców? Czy tylko dlatego cieszš się popytem ogrodzone i strzeżone osiedla? Skšd wzięła się u nas moda na podgolone po sarmacku łby, na rockowe ballady o bohaterach minionych wojen i upadłych powstań, na ich historyczne rekonstrukcje? Dlaczego propagandowo jednostronna opowieœć o Żołnierzach Wyklętych spotyka się z takim uznaniem, a do klas mundurowych w szkołach jest tak wielu kandydatów?

Mšdra władza będzie starała się to rozładować. Durna dostrzeże w tym doraŸnš korzyœć i będzie jak uczeń czarnoksiężnika, którego zniszczš – a nas wszystkich przy okazji – siły przezeń rozpętane, nad którymi z własnej głupoty zapanować nie umie.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL