Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Felietony

Protest niepełnosprawnych: Sprawdzian sprawiedliwości

Fotorzepa/ Michał Kolanko
Jedyne kryterium, jakie można zastosować do oceny protestu niepełnosprawnych, to kryterium sprawiedliwoœci.

Jedyne kryterium, jakie można zastosować do oceny protestu niepełnosprawnych, to kryterium sprawiedliwoœci. Trudno jednak dowieœć, że w społecznym porzšdku w Polsce bardziej sprawiedliwe jest rozdawanie po trzy stówy na ołówki niż zapewnienie odpowiedniego wsparcia niepełnosprawnym. Opowiadanie o tym, że protest jest polityczny to zawracanie głowy. Prawie każdy protest społeczny jest polityczny, a jeszcze bardziej polityczne sš sarkania parlamentarzystów na ludzi œpišcych miesišc pod sejmowš barierkš. A już najbardziej czyhanie, aż którejœ ze zdesperowanych matek „coœ się powie” do kamery, i nagrywanie ich przez 24 godziny na dobę, by je przyłapać na malowaniu paznokci.

Naprawdę ktoœ uważa, że jeœli nieopatrznie powiedzš, iż nie lubiš partii rzšdzšcej, jest to powód, by nie spełniać ich postulatów? Rodzice niepełnosprawnych słyszeli przez długie lata, że w Polsce sš pienišdze, to po nie przyszli. Słyszeli, że społeczeństwo jest gotowe wzišć odpowiedzialnoœć za każde życie, i to życie na przyzwoitym poziomie – to się zgłosili do Sejmu. A dokšd mieli pojechać? Słyszeli, że najlepiej otrzymać gotówkę – bo rodzina najlepiej wie, jak efektywnie rozplanować wydatki – to uwierzyli.

Jest w tym proteœcie również coœ zadziwiajšco niepolitycznego. To postawa większoœci przedstawicieli obozu władzy. Najbardziej niepolityczne jest odwracanie się od matek przez posłów, podczas kiedy powinni je ucałować przed całym narodem w spracowane ręce. Jeœli było coœ, co dawało obecnej większoœci pewien urok, gdy szła do wyborów dwa lata temu, takie, powiedzmy, jšdro programu tej formacji, to był to jej egalitaryzm, opowieœć o zwykłym człowieku. Każdy dzień protestu w Sejmie, podobnie jak sprawa samonagród, uderza boleœnie w ten wizerunek, w przekaz mówišcy: „Jesteœmy jak wy”. Już nie ze względu na te matki, na ich upór, łzy i pewnš politycznš nieporadnoœć (na politykę mało miały w życiu czasu), nie ze względu na wielkš Wandę Traczyk-Stawskš i dzielnš Janinę Ochojskš. Ze względu na nasze polskie dzieci, które patrzš na biedę niepełnosprawnych w zabarykadowanym Sejmie i się gorszš każdego dnia. Majšc na uwadze przyszłoœć opinii o prawicy w Polsce, postulaty z sejmowego progu, korytarza i podłogi powinno się spełnić.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL