Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Farmacja

Ofiary apteki dla aptekarza

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Pierwsze apteki tracš koncesje. Zmiany odczuli też dystrybutorzy leków.
Nowelizacja prawa farmaceutycznego, tzw. apteka dla aptekarza, weszła w życie 25 czerwca. Na negatywne skutki jej wprowadzenia nie trzeba było długo czekać. Pierwszš ofiarš została poznańska apteka Galenica, działajšca na Starym Mieœcie od ponad pół wieku.

Kto następny?

Apteka działała w lokalu należšcym do poznańskiej Izby Administracji Skarbowej, która nie przedłużyła jej właœcicielce umowy najmu. Problem w tym, że wygaœnięcie umowy najmu zbiegło się z wejœciem w życie nowelizacji ustawy – Prawo farmaceutyczne, która oprócz zasady „apteka dla aptekarza" wprowadziła również kryteria demograficzne i geograficzne, ograniczajšce możliwoœć otwierania nowych aptek. Aptekę można uruchomić jedynie wtedy, gdy na nowš placówkę przypadnie co najmniej 3 tys. mieszkańców, a żadna inna apteka nie znajduje się bliżej niż 500 m. – Przyjęte z inicjatywy samorzšdu aptekarskiego przepisy powodujš, że pozwolenie na prowadzenie apteki można tylko stracić, a nowej apteki w Polsce praktycznie nie da się otworzyć. Dotyczy to zwłaszcza dużych miast – mówi Marcin Piskorski, prezes Zwišzku Pracodawców Aptecznych PharmaNET. – Œwiadomoœć tego mieli także decydenci, łšcznie ministrem zdrowia. Apteka Galenica w Poznaniu była pierwszš ofiarš regulacji „apteka dla aptekarza". Takich negatywnych przypadków będzie jednak przybywało. Apteki z wielu względów zmieniajš swoje położenia i za każdym razem muszš uzyskiwać koncesję. Teraz jednak jej uzyskanie w wielu przypadkach jest niemożliwe, co będzie się wišzało z zamknięciem apteki i końcem biznesu – dodaje.

Najwięksi narzekajš

W kwietniu, czyli tuż przed wejœciem w życie „apteki dla aptekarza", otwarto prawie 270 nowych aptek. To o około 100 więcej niż w kwietniu 2016 r. W skali całego rynku (w Polsce działa ponad 15 tys. takich punktów) zmiany te nie były więc duże. Odczuła je jednak Grupa Neuca – lider na krajowym rynku dystrybucji leków. Większa częœć nowo powstałych aptek to apteki sieciowe, co było motorem wzrostu tego segmentu rynku. Neuca od lat jednak współpracuje najmocniej z punktami niezależnymi. – Wpływ ustawy „apteka dla aptekarza" jest œrednioterminowy. Zmiana sprzedaży do segmentów w podziale na apteki niezależne i sieciowe cały czas postępuje i jest bardziej dynamiczna niż w poprzednich latach. Napłynęło wiele wniosków na nowe punkty sieciowe. Szacujemy, że ok. 1,5 tys. aptek podlegało tej zmianie – ocenia Piotr Sucharski, prezes Grupy Neuca. Zmiany negatywnie wpłynęły również na Pelion i Farmacol – największych po Neuce krajowych dystrybutorów leków, którzy majš własne sieci aptek. Z tego względu spółki te zdecydowały się na wycofanie się z GPW, tłumaczšc, że w kontekœcie zmian łatwiej będzie im prowadzić biznes w reżimie spółki prywatnej niż publicznej.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL