Współpraca ponad granicami

Małe i średnie firmy mogą wspólnie z partnerami z innych krajów UE zyskać granty na nowinki społeczne.

Aktualizacja: 03.11.2017 15:01 Publikacja: 03.11.2017 13:21

W projektach ponadnarodowych wymagana jest współpraca z co najmniej jednym partnerem z innego kraju

W projektach ponadnarodowych wymagana jest współpraca z co najmniej jednym partnerem z innego kraju UE.

Foto: shutterstock

Umożliwiają im to konkursy organizowane przez Centrum Projektów Europejskich, która to instytucja odpowiada za wdrażanie działania 4.3 „Współpraca ponadnarodowa" w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Ten schemat pomocy, w którym jako beneficjentów wskazano m.in. przedsiębiorców, ma na celu wdrożenie nowych rozwiązań, w szczególności z zakresu aktywizacji zawodowej, kształcenia przez całe życie i tworzenia oraz realizacji polityk publicznych, dzięki współpracy z partnerami zagranicznymi.

Rewitalizacja społeczna

Aktualnie (od 31 października do 15 listopada) Centrum Projektów Europejskich (CPE) prowadzi nabór projektów, których efektem będzie wypracowanie i wdrożenie nowego rozwiązania we współpracy z partnerem zagranicznym z kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Nowe rozwiązanie to produkt projektu współpracy ponadnarodowej, który w całości, części lub w określonej formie nie występuje dotychczas w Polsce. Współpraca z partnerem zagranicznym (partnerstwo ponadnarodowe) – oznacza, że cele, produkty i rezultaty projektu są powiązane ze współpracą ponadnarodową i pokazują jej wartość dodaną; wnioskodawca załącza do wniosku kopię listu intencyjnego.

Wnioski o dofinansowanie mogą być składane w ramach tematu: Wypracowanie rozwiązań w obszarze rewitalizacji w sferze społecznej, mającej na celu włączenie społeczne grup defaworyzowanych z obszarów rewitalizowanych miast średnich tracących swoje funkcje społeczno-gospodarcze. – Chodzi więc o tzw. rewitalizację społeczną na terenie 122 miast wskazanych wprost z nazw przez Ministerstwo Rozwoju – wyjaśnia Leszek Buller, dyrektor CPE. Jak dodaje, mają to być projekty niosące zupełnie nowe rozwiązania o charakterze społecznym, ale także takie, które są wzorowane na nowych pomysłach z innych krajów, które w Polsce nie znalazły jeszcze zastosowania. – Może to być np. projekt podobny do tego, który zrealizowano w stolicy Finlandii Helsinkach, gdzie powstało centrum doradztwa dla wykluczonej młodzieży np. niepełnosprawnej czy takiej, która miała problemy ze skończeniem edukacji – tłumaczy szef CPE. Jak przyznaje największą trudnością może być pozyskanie partnera z innego kraju. – Z drugiej strony wymagane przez nas minimum to tylko jeden partner, nie jest to więc przeszkoda nie do przeskoczenia, a w przypadku konkursu dedykowanego miastom średnim można założyć, że każde z nich ma jakieś miasto partnerskie w innym kraju UE i to może być sposób na znalezienie takiego partnera – tłumaczy szef CPE.

W ramach projektów współpracy ponadnarodowej możliwe jest realizowanie kilku rodzajów działań. W konkursie dotyczącym miast średnich dopuszczono cztery z nich, tj.:

1) wypracowanie i wdrożenie nowego/ych rozwiązania/ń;

2) transfer, zaadaptowanie i wdrożenie nowego/ych rozwiązania/ń;

3) równoległe tworzenie i wdrożenie nowego/ych rozwiązania/ń;

4) wymianę informacji i doświadczeń,

Co istotne wymiana informacji i doświadczeń jest obowiązkowa. To podstawowy i najprostszy model współpracy ponadnarodowej. Powinien on być traktowany jako punkt wyjścia do rozpoczęcia realizacji projektów związanych z tworzeniem nowych rozwiązań, ale nie może występować samodzielnie.

Potencjalne efekty

Jak wskazuje CPE przykładami produktów projektów współpracy ponadnarodowej mogą być:

- programy szkoleń i innych form uczenia się formalnego, nieformalnego, czy pozaformalnego z poszczególnych obszarów wsparcia Europejskiego Funduszu Społecznego, adekwatnych do tematów konkursu;

- narzędzia i metody doradztwa;

- programy zwiększające dostęp do zatrudnienia, czy aktywizacji lub utrzymania aktywności osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy, np. młodzieży pozostającej poza sferą zatrudnienia i edukacji, osób w wieku 50+, kobiet, niepełnosprawnych, itp;

- metody utrzymania aktywności zawodowej osób starszych w przedsiębiorstwach;

- metody zwiększające możliwości zatrudnienia osób młodych bez pracy, w szczególności młodzieży pozostającej poza sferą zatrudnienia i edukacji;

- metody rozwijania nowatorskich usług społecznych świadczonych przez podmioty ekonomii społecznej, w tym firmy społeczne;

- publikacje, opracowania i raporty;

- niezbędne do osiągnięcia celu projektu badania i analizy.

Kwota przeznaczona na ten konkurs to 15 mln zł. A już od 15 listopada br. rusza kolejny nabór w działaniu 4.3. Przedmiotem będą projekty, których efektem będzie wypracowanie i wdrożenie nowego rozwiązania we współpracy z partnerem zagranicznym z kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Pula tego naboru to 22 mln zł i w jego przypadku nie ma już zawężenia do miast średnich.

W obu tych konkursach maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu (ze środków UE i budżetu państwa) wynosi aż 97 proc. wydatków kwalifikowanych.

 POWER czyli Wiedza Edukacja Rozwój

 

Umożliwiają im to konkursy organizowane przez Centrum Projektów Europejskich, która to instytucja odpowiada za wdrażanie działania 4.3 „Współpraca ponadnarodowa" w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Ten schemat pomocy, w którym jako beneficjentów wskazano m.in. przedsiębiorców, ma na celu wdrożenie nowych rozwiązań, w szczególności z zakresu aktywizacji zawodowej, kształcenia przez całe życie i tworzenia oraz realizacji polityk publicznych, dzięki współpracy z partnerami zagranicznymi.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Najważniejsza jest idea demokracji. Także dla gospodarki
Wydarzenia Gospodarcze
Polacy szczęśliwsi – nie tylko na swoim
Materiał partnera
Dezinformacja łatwo zmienia cel
Materiał partnera
Miasta idą w kierunku inteligentnego zarządzania
Materiał partnera
Ciągle szukamy nowych rozwiązań