Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Węgiel nadal króluje w Niemczech

Bloomberg
W tym roku produkcja energii odnawialnej osišgnie w Niemczech rekordowy poziom, ale nadal w tamtejszej energetyce rzšdzi węgiel i to on wyznacza ceny płacone przez fabryki za energię elektrycznš.

Turbiny wiatrowe po raz pierwszy w tym roku wyprodukujš więcej energii niż siłownie opalane węglem kamiennym. To wynik kosztownej polityki energetycznej rzšdu, który wypłacił już około 650 mld euro subsydiów dla montujšcych na dachach panele słoneczne czy instalujšcych w pobliżu domów wiatraki. W rezultacie udział energii odnawialnej w niemieckiej gospodarce sięgnie w tym roku 38 proc., energii nuklearnej zmniejszy się do 13 proc., a energii pozyskiwanej z paliw kopalnych wyniesie 49 proc. Największym Ÿródłem energii nadal jest w Niemczech węgiel brunatny.

Za zmiana struktury w niemieckiej energetyce przemawia poza argumentami ekologicznymi także kwestia gospodarcza. Ceny węgla kamiennego wzrosły w tym roku w Europie o 28 proc. i w rezultacie po raz pierwszy od 2011 r. w Niemczech zdrożała energia elektryczna.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL