Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Gaz w Polsce nadal będzie droższy niż w Niemczech

Bloomberg
Rynkowe ceny w naszym kraju sš znacznie wyższe niż na Zachodzie. Co gorsza, nie widać perspektyw, aby to się szybko zmieniło.

PGNiG przekonuje, że dysproporcje w cenach gazu w Polsce i u naszych zachodnich sšsiadów sš od lat na podobnym poziomie. – Obserwowana różnica pomiędzy cenami na obu rynkach wynika z koniecznoœci ponoszenia dodatkowych kosztów importu gazu zwišzanych z rezerwacjš mocy przesyłowych niezbędnych do transportu gazu z rynku niemieckiego na teren Polski oraz z ryzyk zwišzanych z tš działalnoœciš – informuje departament public relations PGNiG.

Zdaniem spółki majšce nastšpić 1 paŸdziernika zniesienie taryf dla firm nie będzie miało wpływu na ceny, ponieważ PGNiG już od 2015 r. sprzedaje surowiec przede wszystkim po cenach rynkowych.

Według firmy HEG dostawy gazu zakontraktowane po 1 paŸdziernika już sš mało konkurencyjne, ponieważ wzrosła różnica w cenach między rynkiem polskim a niemieckim. W ocenie spółki należy oczekiwać, że z biegiem czasu PGNiG będzie używało pozycji dominujšcej do windowania cen, nad którymi prezes URE nie będzie miał już żadnej kontroli. W œrednim i długim okresie prognozuje wzrost cen gazu dla odbiorców końcowych. Zauważa, że przed liberalizacjš cena sięgała ok. 120 zł z 1 MWh. Teraz wynosi ok. 80 zł.

– W wyniku remonopolizacji możemy zatem oczekiwać powolnego wzrostu cen do poziomów sprzed liberalizacji rynku – twierdzi Bartosz Milewski, dyrektor HEG.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL