Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Polski apetyt na pršd z Ukrainy

Fotorzepa, Michał Kozak MK Michał Kozak
W tym roku Polska kupiła na Ukrainie pršdu za 4,8 mln zł. Więcej importowali od sšsiadów tylko Węgrzy.

Roœnie liczba chętnych na pršd z Ukrainy. Od pierwszego czerwca do grona importerów ukraińskiej energii elektrycznej dołšczy Białoruœ i Mołdawia, zapowiedział minister energetyki Ihor Nasalik, podała agencja Unian.

W styczniu-kwietniu Ukraina sprzedała za granicę pršdu za 60,1 mln dol., to jest o 20,2 proc. więcej niż w tym samym okresie rok temu. Najwięcej zaimportowali Węgrzy wydajšc 10,1 mln dol., druga była Polska - 4,8 mln dol.

Dodał, że kraj nie dostarcza pršdu na Krym oraz do częœci Donbasu kontrolowanej przez separatystów. Nosalik chce też wznowienia œledztwa w sprawie kontraktów na dostawę energii na Krym. W dokumentach półwysep został okreœlony jako częœć Rosji.

Nosalik chce też by rzšd zgodził się na eksport pršdu bezpoœrednio przez elektrownie atomowe i elektrociepłownie. To pozwoli firmom na dodatkowe zyski. Od 1 maja wzrosły o 8,4 proc. taryfy na sprzedaż pršdu z siłowni jšdrowych Ukrainy. Wcišż sš one jednak bardzo atrakcyjne dla sšsiadów.

Cena za KWh wynosi 45,42 kopiejki czyli mniej niż 7 groszy. Z atomu pochodzi ponad połowa produkowanego pršdu. Na Ukrainie działajš cztery elektrownie jšdrowe w tym największa w Europie - zaporoska o mocy 6 GW.

ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL