Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

#RZECZoBIZNESIE: Piotr Naimski: Spodziewamy się nowych rekordów zapotrzebowania na energię

tv.rp.pl
Trzeba spodziewać się kolejnych rekordów zapotrzebowania na energię i musimy być na to przygotowani – mówi Piotr Naimski, Pełnomocnik Rzšdu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, goœć programu Michała Niewiadomskiego.

Padł rekord na zapotrzebowanie energetyczne w Polsce, 26,3 GW, i nie musieliœmy ogłaszać 20 stopnia zasilania, bo system wytrzymał.

- Coraz lepiej zarzšdzamy system. To kwestia działań operatora. Trzeba spodziewać się kolejnych rekordów i musimy być na to przygotowani - mówił Naimski.

Goœć tłumaczył, czy bylibyœmy w stanie spokojnie zarzšdzać też systemem gazowym, gdyby zima trwała dłużej.

- Nie ma niebezpieczeństwa odłšczania odbiorców od sieci. Magazyny gazu w połowie sš pełne, zostało 50 proc. rezerwy. Możemy też przez gazoport w Œwinoujœciu sprowadzić dodatkowe iloœci gazu. Jego przepustowoœć jest na razie wykorzystywana w 60 proc. przez kontrakty długoterminowe – tłumaczył.

- Byliœmy nawet w stanie pomóc sšsiadom. Sprzedaliœmy Ukrainie gaz w trybie interwencyjnym, bo Rosjanie obniżyli im ciœnienie w gazocišgach – dodał.

Baltic pipe

Goœć przyznał, że harmonogram jest realizowany, a projekt jest w fazie dojrzałej. - 15?letnie umowy przesyłowe zostały podpisane przez PGNiG z operatorami, więc pienišdze zostały położone na stole. 2022 r. to wyzwanie, ale będzie zrealizowane - ocenił Naimski. Zaznaczył, że na samš budowę przewidziane sš 2 pełne sezony, 24-25 miesięcy. Skończyć musi się to jesieniš 2022 r.

- Oprócz prowadzenia inwestycji na morzu, przebudowujemy w Polsce cały system przesyłowy z kierunku wschód-zachód na północ-południe – dodał.

Połšczenie Orlenu i Lotosu

Naimski ocenił, że mamy szansę utworzenia firm paliwowej liczšcej się w skali europejskiej. - To jest olbrzymi plus takiego posunięcia. Orlen stanie się dużš œrodkowoeuropejskš firmš – mówił.

- Lotos jako marka będzie zachowany. Pozycja Lotosu na Pomorzu się nie zmniejszy, rafineria będzie pracowała – dodał.

100 lat polskiej gospodarki

Goœć podkreœlił, że wyzwaniem na następne stulecie jest dotrzymanie kroku i konkurencyjnoœci w wyœcigu technologicznym.

- Dotyczy to także sposobów i bezpieczeństwa dostaw energii. To element bezpieczeństwa gospodarki i całego państwa. Na naszych oczach rewolucjonizowane sš technologie. Będzie to w dużym stopniu dotyczyło sposobów magazynowania energii. Wtedy odnawialne Ÿródła energii zyskajš nowe życie – tłumaczył.

- Ważne też będzie zarzšdzanie popytem na energię, co zmniejszy problem z pikami zapotrzebowania – dodał.

Smog

Naimski zauważył, że zlikwidowanie problemy smogu systemowo to bardzo trudna rzecz. - Nie stanie się to w wyniku kilku decyzji w 2 lata – przyznał.

Podkreœlił, że trujš nas kominy, gdzie często pali się œmieciami. - To wynika z biedy. Wiele osób w Polsce nie stać na dobre paliwo. Ogrzewajš domy tym, co majš pod rękš – mówił.

- Wprowadzamy pilotażowy program. Zapłacimy z funduszy publicznych za termomodernizację domów, które tego wymagajš, a właœcicieli na to nie stać. Będziemy też wspierali wymianę pieców. Wszystko to razem wymaga jeszcze edukacji – dodał.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL