Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Morawiecki: Polska zainteresowana gazowymi złożami Libanu

Bloomberg
Gaz z libańskich złóż może w przyszłoœci stać się jednym ze Ÿródeł zaopatrzenia Polski w ten surowiec. A polskie firmy mogš uczestniczyć w wydobyciu.

Takš wizję przedstawił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania w Bejrucie z libańskim premierem Saadem Haririm. Polski premier przebywał w Libanie z dwudniowš wizytš.

- Nie wykluczam, że w przyszłoœci będziemy partnerami w pracach przygotowujšcych złoża do dostaw gazu do Polski. To był jeden z tematów rozmowy z premierem Libanu. Polska poszukuje nowych Ÿródeł dostaw gazu - mówił Morawiecki.

Rosyjska agencja Prime przypomina, że z końcem 2022 r. kończy się kontrakt PGNiG z Gazpromem. Umowa jest przez stronę polskš oceniana jako niekorzystna. Polska jest dużym klientem Rosjan (10-11 mld m3 importowanego gazu rocznie); więcej z krajów Unii kupujš w Gazpromie tylko Niemcy, Włosi, Francuzi i Brytyjczycy. Pomimo to ceny dla Polski sš wysokie, a strona rosyjska - mało elastyczna.

Od odkrycia na izraelskich wodach wielkich złóż gazu Tamar i Lewiatam (łšcznie szacowanych na 800 mld m3 gazu), także libańskie zasoby podmorskie budzš coraz większe zainteresowanie zagranicznych inwestorów. W grudniu Bejrut rozstrzygnšł przetarg na koncesje na poszukiwania i wydobycie z podmorskich złóż w swojej strefie ekonomicznej. Wygrało go francusko-włosko-rosyjskie konsorcjum.

W minionym tygodniu francuski Total, włoski Eni i rosyjski Novatek podpisały z rzšdem Libanu porozumienie o poszukiwaniach i wydobyciu ropy i gazu z wschodniej częœci Morza Œródziemnego. Francuzi i Włosi obejmš po 40 proc. udziałów w projekcie a Rosjanie 20 proc. Operatorem projektu został Total. W sprzyjajšcych warunkach wydobycie może ruszyć za trzy lata.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL