Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Nord Stream 2: niemieccy politycy kwestionujš ideę rozbudowy gazocišgu północnego

Komplikuje się sytuacja z rozbudowš gazocišgu północnego.
Bloomberg
Komplikuje się sytuacja z rozbudowš gazocišgu północnego. Forsowany przez Gazprom projekt nie podoba się już nie tylko krajom Europy Œrodkowo-Wschodniej, ale i też Niemcom.

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel zapowiedział, że Niemcy nie dadzš zgody na budowę dwóch nowych nitek Nord Stream, jeżeli gaz nie zostanie zagwarantowany krajom Europy Wschodniej, podał rosyjski portal Lenta za agencjš Reuters.

Deklaracja niemieckiego polityka zbiegła się z oœwiadczeniem premiera Ukrainy. Arsienij Jaceniuk podał, że Ukraina złożyła pozew do Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej przeciwko Rosji, a dokładnie - rozbudowie Nord Stream. Wspólnotę tworzy 28 krajów Unii oraz Albania, Boœnia i Hercegowina, Republika Macedonii, Czarnogóra, Serbia i Kosowo (tymczasowa misja ONZ). Jaceniuk dodał, że projekt nie ma nic wspólnego z gospodarkš; jest polityczny i dlatego nie może dojœć do skutku. Podobnego zdania jest goszczšcy dziœ w Kijowie wicepremier i szef MSZ Słowacji Mirosław Lajczak.

W listopadzie 10 państw Unii wystšpiło do Komisji Europejskiej z listem, w którym oœwiadczyły, że rozbudowa Nord Stream jest sprzeczna z interesami Unii. Pod listem podpisali się premierzy:

Bułgarii, Czech, Estonii, Grecji, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii i Słowacji. Wicekanclerz Gabriel w końcu grudnia 2015 r zauważał, że projekt może być ekonomicznie opłacalny nie tylko dla Niemiec, ale też Francji i innych członków Unii. Ale dostanie zgodę na realizację, gdy spełnieni „polityczne warunki". Nie powiedział wtedy jakie.

Porozumienie akcjonariuszy konsorcjum inwestycyjnego zostało podpisane we wrzeœniu 2015 r. Oprócz Gazpromu (50 proc.) konsorcjum tworzš: E.ON, holenderski Shell, niemiecki BASF/Wintershall, austriacki OMV i francuski Engie. Majš po 10 proc. udziałów.

Dwie nowe nitki będš o mocy 55 mld m3 gazu rocznie. Majš być gotowe do końca 2019 r.

ródło: energianews.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL