Edukacja to podstawa walki ze smogiem

Niska emisja jest głównym źródłem smogu. Udział energetyki zawodowej, elektrociepłownictwa i ciepłownictwa w smogu to najwyżej kilkanaście procent – przekonuje wicedyrektor biura Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Publikacja: 18.06.2018 11:00

Edukacja to podstawa walki ze smogiem

Foto: materiały prasowe

Rz: PKEE prowadzi akcję „Energetyka kocha czyste powietrze". W jaki sposób chcecie się przyczynić do zmniejszenia występowania zjawiska smogu w Polsce?

Tomasz Kosiński: Sezon grzewczy już się skończył, ale nie ustajemy w walce o czyste powietrze. „Energetyka kocha czyste powietrze" to przewrotny tytuł, ale dobrze opisuje stan faktyczny. Kochać znaczy dla nas dbać i szanować.

Jako PKEE zrzeszamy cztery duże polskie firmy energetyczne (PGE, Tauron, Enea i Energa), a także kilka towarzystw branżowych. W większości wytwarzanie energii jest oparte na węglu, ale spalanie paliw kopalnych odbywa się w sposób kontrolowany, przy użyciu nowoczesnych instalacji do oczyszczania spalin. Celem naszej kampanii jest dotarcie z przekazem do społeczeństwa, że energetyka nie jest głównym źródłem smogu. Udział energetyki zawodowej, elektrociepłownictwa i ciepłownictwa w smogu to maksymalnie kilkanaście procent.

Walka o czyste powietrze ma wymiar społeczny. Przedmiotem naszych działań jest akcja informacyjna i edukacyjna. Jesteśmy źródłem rzetelnej wiedzy na temat smogu, jakości powietrza i sposobów ograniczania tego niekorzystnego dla ludzkiego zdrowia zjawiska.

W Jaworznie odbywają się spotkania edukacyjne. Kto na nie przychodzi i co tam się dzieje?

Takie debaty kierujemy głównie do mieszkańców. Udział biorą także przedstawiciele lokalnych władz, lokalnych dostawców energii elektrycznej i ciepła oraz organizacji pozarządowych. W walce ze smogiem jest miejsce dla wszystkich.

Docieramy do mniejszych miejscowości, aktywnych środowisk i grup miejskich. Zaprosiliśmy przedstawicieli Jaworznickiego Alarmu Smogowego. Ich aktywny udział, znajomość zagadnienia i specyfiki lokalnych problemów wiele wniosły do dyskusji. Rozmawialiśmy na temat stanu powietrza w Jaworznie i okolicach oraz o metodach badania jakości powietrza. Doszliśmy do konkluzji, że wspólnymi siłami i odpowiednimi metodami można o czyste powietrze skutecznie powalczyć.

Jednym ze sposobów na poprawę jakości powietrza jest likwidacja tzw. kopciuchów. W ich miejsce musi powstać coś bezemisyjnego albo o niewielkiej emisyjności. Takim rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne. Nie jest ono w Polsce popularne ze względu na cenę.

Nie ma ogrzewania bezemisyjnego. Możemy mówić jedynie o mniejszej lub większej emisyjności. Wiedzą powszechną jest, że źródłem smogu i zanieczyszczeń powietrza w największym stopniu jest niska emisja, czyli paleniska domowe i wspomniane kopciuchy – stare piece, w których pali się paliwami niskiej jakości.

Firmy z polskiego sektora energetycznego proponują rozwiązania możliwe do wprowadzenia w naszych realiach. Niewątpliwie taryfy antysmogowe to krok w dobrym kierunku. Jest jeszcze za wcześnie na podsumowanie ich skuteczności, bo za nami dopiero jeden niepełny sezon grzewczy. Spodziewamy się także, że te taryfy zostaną dopracowane, tak by były korzystniejsze dla klientów.

Oprócz samej obniżki cen za kilowatogodzinę firmy energetyczne oferują cały wachlarz innych usług, takich jak serwis, doradztwo i przede wszystkim dofinansowanie wymiany starych domowych kotłów na nowoczesne piece akumulacyjne.

To może być rozwiązanie dla miejsc, gdzie nie ma infrastruktury gazowej albo ludzie twierdzą, że nie stać ich na podłączenie do gazu. Gdyby taryfa była ciekawie skonstruowana, a piec – efektywny, mogłaby to być dobra alternatywa.

Taryfy antysmogowe nie są rozwiązaniem na masową skalę. Skorzystać z nich mogą odbiorcy o określonym profilu zużycia energii. Przede wszystkim dotyczy to mieszkańców nieobjętych siecią ciepłowniczą oraz gazową, korzystających ze starych pieców i słabej jakości paliwa.

Energetyka oferuje cały wachlarz skutecznych narzędzi do walki ze smogiem. Bardzo ważnym jest ciepło systemowe i rozwój kogeneracji.

Tylko kompleksowa i zintegrowana oferta pomogą skutecznie walczyć o czyste powietrze.

- Materiał powstał przy współpracy z Polskim Komitetem Energii Elektrycznej.

Rz: PKEE prowadzi akcję „Energetyka kocha czyste powietrze". W jaki sposób chcecie się przyczynić do zmniejszenia występowania zjawiska smogu w Polsce?

Tomasz Kosiński: Sezon grzewczy już się skończył, ale nie ustajemy w walce o czyste powietrze. „Energetyka kocha czyste powietrze" to przewrotny tytuł, ale dobrze opisuje stan faktyczny. Kochać znaczy dla nas dbać i szanować.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Spółki muszą oszczędnie gospodarować wodą. Coraz większe problemy
Biznes
Spółka Rafała Brzoski idzie na miliard. InPost bliski rekordu
Biznes
Naprawa samolotu podczas lotu
Materiał partnera
Przed nami jubileusz 10 lat w Polsce
Materiał partnera
Cyfrowe wyzwania w edukacji