Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energetyka

Ukraina: Rzšd ogłosił stan wyjštkowy w energetyce

PAP/EPA/Pavlo Palamarchuk
Rzšd Ukrainy wprowadził w œrodę stan wyjštkowy w sektorze energetycznym. Przyczynš jest poważny deficyt węgla odmiany antracyt, który używany jest w elektrociepłowniach i zakładach metalurgicznych.

Rada Ministrów zdecydowała o stanie wyjštkowym w godzinach wieczornych. „Nikt się nie sprzeciwia? Decyzja została podjęta” – oœwiadczył podczas posiedzenia premier Wołodymyr Hrojsman.

 

Antracyt wydobywany jest wyłšcznie na wschodniej Ukrainie - w kopalniach, które znajdujš się na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów. Od kilku tygodni transporty kolejowe z węglem tej odmiany sš blokowane przez weteranów ukraińskich batalionów ochotniczych, którzy sprzeciwiajš się handlowi z rebeliantami i walczš z przemytem z zajętych przez nich terenów.

 

Premier Hrojsman po raz kolejny skrytykował w œrodę uczestników blokady. „Uważam, że blokowanie dostaw węgla jest przestępstwem” – powiedział. Szef rzšdu podkreœlił, że takie działania grożš również kryzysem w metalurgii.

„Blokada doprowadzi do zatrzymania przedsiębiorstw metalurgicznych kraju, w których pracuje 300 tysięcy ludzi. Wyroby metalurgiczne, które sprzedajemy za granicę, to 20 proc. dochodów walutowych państwa. Nie można tego okreœlić inaczej jak sabotowanie gospodarki” – oœwiadczył Hrojsman.

 

Wicepremier, minister rozwoju regionalnego, budownictwa i gospodarki komunalnej Hennadij Zubko zapowiedział, że w czwartek zostanš podjęte decyzje w sprawie ograniczeń dostaw energii elektrycznej. „Dotyczy to nie tylko regionów przemysłowych, lecz wszystkich obwodów” – powiedział.

 

Minister energetyki i przemysłu węglowego Ihor Nasałyk poinformował natomiast, że Ukraińcy mogš liczyć się z przerwami w dostawach pršdu.

 

Niskie temperatury na Ukrainie sprawiły, że zapasy węgla w elektrowniach w okresie od 5 do 12 lutego zmniejszyły się o prawie 5 proc. i wynoszš obecnie 1,53 mln ton. Zapasy antracytu wynoszš zaledwie 842 tys. ton i – jak twierdzš władze – wystarczš tylko na 40 dni.

 

Władze mówiš także, że na modernizację elektrowni, które używajš dziœ antracytu, i przerobienie ich tak, by wykorzystywały tzw. węgiel gazowy, potrzebne jest od trzech do pięciu lat i inwestycje w wysokoœci co najmniej 15 mld hrywien (ok. 2,2 mld złotych).

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL