Licząca ok. 300 km Rafa Koralowa Belize jest częścią długiej na 900 km Wielkiej Mezoamerykańskiej Rafy Koralowej.

Szacuje się, że Rafę Koralową Belize zamieszkuje ok. 1400 gatunków roślin i zwierząt (liczba ta może być większa, prawdopodobnie wiele gatunków ją zamieszkujących wciąż nie zostało odkrytych) - w tym m.in. dla zagrożonych wyginięciem żółwi szylkretowych, płaszczek i sześciu zagrożonych wyginięciem gatunków rekinów.

Wprowadzone przez premiera Beliza Deana Barrowa moratorium na wydobycie i poszukiwanie ropy naftowej na terenie wód terytorialnych kraju to pierwsza taka decyzja podjęta przez władze kraju rozwijającego się, która podyktowana jest chęcią ochrony środowiska. Ma ona również uzasadnienie ekonomiczne - chodzi o zabezpieczenie interesów niezwykle ważnej dla kraju branży turystycznej (na początku drugiej dekady XXI wieku szacowano, że połowa z ok. 250 tysięcy turystów odwiedzających rocznie Belize przyjeżdża do tego kraju, by nurkować i podziwiać Rafę Koralową Belize).

Władze Belize chwali Chris Gee, przedstawiciel WWF w Wielkiej Brytanii, który ocenia, że "Belize pokazało, iż jest gotowe stawiać na pierwszym miejscu swoich mieszkańców i środowisko naturalne".

Rafa Koralowa Belize od 1996 roku znajduje się na liście dziedzictwa światowego UNESCO. Co drugi mieszkaniec zamieszkanego przez niecałe 400 tys. osób kraju, jest zatrudniony - pośrednio lub bezpośrednio - w branży turystycznej lub w sektorze rybołówstwa.