Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Putin do Izraela: Nie doprowadźcie do konfliktu

AFP
Prezydent Władimir Putin wezwał premiera Izraela Benjamina Netanjahu, podczas telefonicznej rozmowy, do "unikania wszystkich posunięć, które mogš doprowadzić do kolejnej konfrontacji groŸnej dla wszystkich w regionie". To reakcja Putina na zbombardowanie przez Izrael celów ww Syrii, do którego doszło 10 lutego.

Izraelskie lotnictwo zaatakowało - jak podały izraelskie siły powietrzne - "syryjskie i irańskie cele" w Syrii, ponieważ wczeœniej irański dron naruszył jego przestrzeń powietrznš. W trakcie ataku na cele w Syrii syryjska obrona przeciwlotnicza stršciła jeden myœliwiec F-16 izraelskich sił powietrznych. Był to najbardziej intensywny atak izraelskiego lotnictwa na terytorium Syrii od 30 lat.

Po ataku premier Netanjahu rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem (Rosja jest sojusznikiem prezydenta Syrii Baszara el-Asada, który jest również wspierany przez Iran. Z kolei Izrael uważa obecnoœć irańskich sił w Syrii za bezpoœrednie zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa) oraz z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem.

Kreml informuje, że Putin domagał się od Netanjahu "unikania posunięć", które mogš doprowadzić do wybuchu konfliktu.

Premier Izraela miał z kolei powiedzieć Putinowi, że Izrael będzie bronił się przed "zagrożeniem ze strony Iranu", które pojawia się na terytorium Syrii.

- Uzgodniliœmy, że koordynacja działań dotyczšcych bezpieczeństwa pomiędzy naszymi armiami będzie kontynuowana - dodał Netanjahu.

Rosyjskie wojsko bierze udział w konflikcie w Syrii od wrzeœnia 2015 roku - wtedy rosyjskie siły powietrzne zaczęły bombardować pozycje sił walczšcych z prezydentem Baszarem el-Asadem. W grudniu 2017 roku Putin ogłosił, że rozpoczyna się wycofywanie większej częœci rosyjskiego kontyngentu z Syrii w zwišzku z sukcesami odniesionymi w walce z dżihadystami z Daesh.

ródło: Russia Today

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL