Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dane gospodarcze

W Rosji przybywa miliarderów

Bloomberg
Łšczny majštek 200 rosyjskich bogaczy zwiększył się w cišgu roku o blisko jednš czwartš. Wielu z nich to ludzie Putina.

Magazyn „Forbes" opublikował ranking 200 najbogatszych Rosjan 2017 r. W sumie ich majštek to 460 mld dol. – o 100 mld dol. więcej niż w notowaniu z 2016 r. Liczba miliarderów urosła zaœ z 77 do 99.

Lider się nie zmienił. Jest nim Leonid Michelson – prezes i współwłaœciciel Novateku, największego prywatnego koncernu gazowego Rosji. Michelson w cišgu minionego roku stał się bogatszy o 4 mld dol. i wyceniony został przez „Forbesa" na 18,4 mld dol.

Na drugie miejsce z szóstego rok wczeœniej awansował Aleksiej Mordaszow, właœciciel i dyrektor koncernu Severstal. Jego majštek powiększył się o 6,6 mld dol., do 17,5 mld dol. Na podium wskoczył też Władimir Lisin – właœciciel Nowolipieckiego Kombinatu Metalurgicznego. Ma 16,1 mld dol.

Wœród najbogatszych jest wielu ludzi z najbliższego otoczenia Władimira Putina. Należy do nich znajdujšcy się tuż za podium Giennadij Timczenko (16 mld dol.) – numer jeden na czarnych listach ludzi objętych sankcjami USA i UE. Timczenko poprzez swojš Volga Group ma udziały w wielu kluczowych rosyjskich firmach, m.in. Novatek, Sibur czy Stroitransgaz. Sankcje zmusiły mieszkajšcego w Szwajcarii Timczenkę do powrotu do Rosji i zamieszkania pod Moskwš.

Pištkę najbogatszych zamyka Aliszer Usmanow (15,2 mld dol.), właœciciel Metalloinvestu, udziałowiec Facebooka, operatora komórkowego MegaFon czy angielskiego klubu piłkarskiego Arsenal Londyn.

W dziesištce sš też: Wagit Alekpierow (14,5 mld dol.), prezes i największy udziałowiec największego prywatnego koncernu paliwowego Rosji – Łukoilu, oraz bankier Michaił Fridman (14,4 mld dol.), współwłaœciciel Alfa Group. Władimir Potanin, twórca kasty rosyjskich oligarchów (jako wicepremier w rzšdzie Borysa Jelcyna), a teraz główny udziałowiec koncernu Norylski Nikiel, z majštkiem 14,3 mld dol. znalazł się na ósmym miejscu. Za nim jest Andriej Mielniczenko (węglowy koncern SUEK, chemiczny Eurochem) wyceniony na 13,2 mld dol. Dziesištkę zamyka majšcy dobre notowania na Kremlu Wiktor Wekselberg (Renova) – 12,4 mld dol.

O 36 pozycji, na 39. miejsce, awansował w notowaniu Arkadij Rotenberg (2,6 mld dol.), kolejny objęty sankcjami bliski człowiek rosyjskiego prezydenta; były dżudoka i sparingpartner Putina, z którym razem chodzili do szkoły. Firmy Rotenberga (działa z bratem Borysem) wzbogaciły się na kontraktach z Gazpromem i na budowie m.in. obiektów olimpijskich w Soczi. Raport niezależnych ekspertów rosyjskich wykazał ogromne zawyżanie kosztów wykonania obiektów.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL