W Rosji przybywa miliarderów

aktualizacja: 20.04.2017, 20:21
Foto: Bloomberg

Łączny majątek 200 rosyjskich bogaczy zwiększył się w ciągu roku o blisko jedną czwartą. Wielu z nich to ludzie Putina.

REDAKCJA POLECA

Magazyn „Forbes" opublikował ranking 200 najbogatszych Rosjan 2017 r. W sumie ich majątek to 460 mld dol. – o 100 mld dol. więcej niż w notowaniu z 2016 r. Liczba miliarderów urosła zaś z 77 do 99.

Lider się nie zmienił. Jest nim Leonid Michelson – prezes i współwłaściciel Novateku, największego prywatnego koncernu gazowego Rosji. Michelson w ciągu minionego roku stał się bogatszy o 4 mld dol. i wyceniony został przez „Forbesa" na 18,4 mld dol.

Na drugie miejsce z szóstego rok wcześniej awansował Aleksiej Mordaszow, właściciel i dyrektor koncernu Severstal. Jego majątek powiększył się o 6,6 mld dol., do 17,5 mld dol. Na podium wskoczył też Władimir Lisin – właściciel Nowolipieckiego Kombinatu Metalurgicznego. Ma 16,1 mld dol.

Wśród najbogatszych jest wielu ludzi z najbliższego otoczenia Władimira Putina. Należy do nich znajdujący się tuż za podium Giennadij Timczenko (16 mld dol.) – numer jeden na czarnych listach ludzi objętych sankcjami USA i UE. Timczenko poprzez swoją Volga Group ma udziały w wielu kluczowych rosyjskich firmach, m.in. Novatek, Sibur czy Stroitransgaz. Sankcje zmusiły mieszkającego w Szwajcarii Timczenkę do powrotu do Rosji i zamieszkania pod Moskwą.

Piątkę najbogatszych zamyka Aliszer Usmanow (15,2 mld dol.), właściciel Metalloinvestu, udziałowiec Facebooka, operatora komórkowego MegaFon czy angielskiego klubu piłkarskiego Arsenal Londyn.

W dziesiątce są też: Wagit Alekpierow (14,5 mld dol.), prezes i największy udziałowiec największego prywatnego koncernu paliwowego Rosji – Łukoilu, oraz bankier Michaił Fridman (14,4 mld dol.), współwłaściciel Alfa Group. Władimir Potanin, twórca kasty rosyjskich oligarchów (jako wicepremier w rządzie Borysa Jelcyna), a teraz główny udziałowiec koncernu Norylski Nikiel, z majątkiem 14,3 mld dol. znalazł się na ósmym miejscu. Za nim jest Andriej Mielniczenko (węglowy koncern SUEK, chemiczny Eurochem) wyceniony na 13,2 mld dol. Dziesiątkę zamyka mający dobre notowania na Kremlu Wiktor Wekselberg (Renova) – 12,4 mld dol.

O 36 pozycji, na 39. miejsce, awansował w notowaniu Arkadij Rotenberg (2,6 mld dol.), kolejny objęty sankcjami bliski człowiek rosyjskiego prezydenta; były dżudoka i sparingpartner Putina, z którym razem chodzili do szkoły. Firmy Rotenberga (działa z bratem Borysem) wzbogaciły się na kontraktach z Gazpromem i na budowie m.in. obiektów olimpijskich w Soczi. Raport niezależnych ekspertów rosyjskich wykazał ogromne zawyżanie kosztów wykonania obiektów.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE