Dane gospodarcze

Duży popyt na najdłuższe obligacje Polski

Bloomberg
Ministerstwo Finansów sprzedało na czwartkowym przetargu obligacje skarbowe za 7 mld zł. Popyt był blisko dwukrotnie większy.

Resort oferował aż sześć serii obligacji skarbowych, w tym – po raz pierwszy od 2008 r. – papiery 30-letnie. I cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem. Inwestorzy zgłosili oferty kupna opiewające na ponad 2,5 mld zł, sprzedaż wyniosła 2,1 mld zł.

Obligacje 30-letnie, WS0437, MF po raz pierwszy sprzedawało w 2007 r. W praktyce jednak miały one o około 4 miesiące krótszy termin do wykupu, niż oferowane w czwartek papiery WS0447. Te ostatnie są więc serią o najdłuższym terminie do wykupu w historii Polski.

Tak długoterminowe obligacje kupują głównie ubezpieczyciele, którzy muszą dopasowywać strukturę terminową swoich aktywów do zobowiązań. Poprzednia seria 30-latek, WS0437, jest niemal wyłącznie w portfelach towarzystw ubezpieczeniowych (posiadają 97,3 proc. emisji). Wiceminister finansów Piotr Nowak nie krył zresztą, że resort dodał papiery WS0447 do czwartkowej oferty w odpowiedzi na zapotrzebowanie tej grupy inwestorów.

Minimalna cena sprzedaży WS0447 wyniosła 956,2 zł, a odpowiadająca jej maksymalna rentowność 4,26 proc.

Obligacje 10-letnie DS0727, które MF od tego roku oferuje na każdym przetargu, zostały sprzedane z maksymalną rentownością 3,85 proc. Na poprzednim przetargu, na początku lutego, wskaźnik ten wynosił 3,80 proc. Od tego czasu jednak polskie obligacje skarbowe na rynku wtórnym potaniały.

Popyt na dziesięciolatki znów, tak jak na poprzednich tegorocznych przetargach, był bardzo duży. Sięgnął 3,2 mld zł, dwukrotnie przekraczając sprzedaż.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL