Reklama
Rozwiń
Reklama

PMI: Rozpędzona strefa euro

Gospodarka strefy euro rozwija się w sierpniu nieco szybciej, niż w lipcu, gdy wydawało się, że zaczęła tracić impet po udanym I półroczu. Dobra koniunktura panuje zwłaszcza w przemyśle – sugerują wstępne odczyty wskaźników PMI, mierzących koniunkturę na podstawie ankiety wśród menedżerów około 5 tys. firm.

Aktualizacja: 23.08.2017 10:46 Publikacja: 23.08.2017 10:41

PMI: Rozpędzona strefa euro

Foto: Bloomberg

Zbiorczy PMI, wyrażający tempo rozwoju sektorów usługowego i przemysłowego, sięgnął w sierpniu w eurolandzie 55,8 pkt, w porównaniu do 55,7 pkt w lipcu. To odczyt zbieżny z przeciętnymi prognozami ekonomistów.

Każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt oznacza, że sytuacja ankietowanych firm poprawiła się w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Dystans od tej granicy to miara tempa tej poprawy. W sierpniu jest ono wyższe, niż w lutym, ale niższe, niż średnio w II kwartale, gdy PMI zbliżał się do 57 pkt.

PMI w samym sektorze przemysłowym eurolandu wzrósł do 57,4 pkt, z 56,6 pkt w lipcu. To odczyt, na równi z czerwcowym, najwyższy od 2011 r. Najbardziej od ponad sześciu lat wzrosła m.in. wartość zamówień eksportowych. To dobra wiadomość dla polskich dostawców komponentów dla eksporterów z eurolandu. Tym bardziej że, jak sugerują dane IHS Markit – firmy publikującej PMI – zaległości produkcyjne w przemyśle strefy euro wzrosły najbardziej od 11 lat.

PMI w sektorze usługowym strefy euro, kluczowym dla tej gospodarki, nieco się w sierpniu obniżył. Wyniósł 54,9 pkt, w porównaniu do 55,4 pkt w lipcu.

IHS Markit wstępne odczyty PMI publikuje tylko dla największych gospodarek. Oprócz całej strefy euro, podała też w środę dane z Niemiec i Francji. W pierwszym z tych państw zbiorczy wskaźnik wzrósł z 54,7 do 55,7 pkt., w drugim zaś utrzymał się na poziomie 55,6 pkt.

Reklama
Reklama

- Odczyty PMI z eurolandu są zgodne z tempem wzrostu PKB na poziomie 0,6 proc. kwartał do kwartału, czyli takim samym jak w II kwartale – oceniła Jessica Hinds, ekonomistka z firmy analitycznej Capital Economics. Gdyby euroland utrzymał takie tempo rozwoju, w całym 2017 r. jego PKB mógłby wzrosnąć nawet o 2,5 proc.

Dane gospodarcze
Inflacja przebiła oczekiwania rynku. GUS pokazał pierwszy odczyt za styczeń
Dane gospodarcze
Mocne dane z GUS. PKB Polski urósł najmocniej od ponad trzech lat
Dane gospodarcze
Wielka Brytania zwalnia. Inwestycje i budownictwo ciągną w dół PKB
Dane gospodarcze
Adam Glapiński: Marzec dobrym momentem na obniżkę stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Historyczne śródmieście Gdańska przyciąga klientów z całego kraju
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama