Split payment. VAT pewniejszy i łatwiejszy

Split payment – czyli mechanizm podzielonej płatności – ma zapewnić większą stabilność wpływów z tytułu podatku od towarów i usług, jak również zapobiegać unikaniu płacenia podatku VAT.

Publikacja: 15.04.2018 21:00

Kwota netto faktury jest przelewana na zwykłe konto, VAT – na specjalne.

Kwota netto faktury jest przelewana na zwykłe konto, VAT – na specjalne.

Foto: shutterstock

Materiał powstał we współpracy z bankiem Pekao SA

1 lipca tego roku wejdzie w życie ustawa, zmieniająca ustawę o podatku od towarów i usług oraz niektóre inne ustawy. To element jednego z kluczowych dla rządu programu zwalczania nadużyć podatkowych.

Ma na celu stabilizowanie wpływów z tytułu VAT, a także ograniczenie unikania płacenia tego podatku. W toku prac pojawiało się wiele koncepcji, a w ślad za nimi kolejne projekty nowej ustawy.

Zmiany dotyczyły m.in. sposobu numerowania i posługiwania się rachunkami VAT w przelewach (od założenia jawnego posługiwania się nowym numerem rachunku VAT w przelewach do – wygodniejszego dla firm – rozwiązania, gdzie nadal posługiwać się będą już znanymi numerami rachunków swoich kontrahentów) oraz zakresu produktów płatniczych, do których ma zastosowanie split payments (włączenie polecenia zapłaty od razu od momentu wejścia w życie).

Ze względu na wprowadzane zmiany, jak również w związku z koniecznością dostosowywania do nowych rozwiązań bankowych systemów informatycznych, dwukrotnie przesuwano termin wejścia ustawy w życie.

Tylko dla biznesu

Rozwiązanie to uszczelnia system podatkowy poprzez wydzielenie z przelewów przedsiębiorstw kwot VAT i lokowanie ich na specjalnych rachunkach VAT. Zmniejsza to tzw. dziurę podatkową.

Split payment będzie dotyczył wyłącznie rozliczeń między firmami. Jest to rozwiązanie dobrowolne, a przedsiębiorcy będą mogli sami decydować, z którymi odbiorcami chcą się w taki sposób rozliczać. Na przykład z nowymi kontrahentami. A rozliczenie będzie wyglądało następująco: kwota netto faktury jest przelewana na zwykłe konto rozrachunkowe, wartość zaś podatku VAT – na specjalne konto. Wydzielona kwota VAT jest wskazywana w płatności podzielonej przez przedsiębiorcę – nadawcę płatności.

Wszystkie banki do 30 czerwca muszą wprowadzić nowy rodzaj rachunku – rachunek VAT. Zostanie on automatycznie otwarty każdemu przedsiębiorcy, mającemu przynajmniej jeden rachunek rozliczeniowy w złotych. Rachunki VAT będą prowadzone wyłącznie w polskiej walucie, otwierane i prowadzone bez prowizji i opłat, i nie wymagają zawierania odrębnej umowy.

Zalety dla firm...

Czy warto skorzystać z tego rozwiązania? Jego niewątpliwą zaletą jest zabezpieczenie dla przedsiębiorców przed nieświadomym udziałem w oszukańczej działalności innych podmiotów.

Jak podkreśla firma doradcza Deloitte, na podatnika wybierającego mechanizm podzielonej płatności nie będzie nakładana sankcja VAT (do kwoty podatku naliczonego wynikającej z otrzymanej faktury zapłaconej z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności), jak również nie znajdą zastosowania przepisy dotyczące solidarnej odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania podatkowe sprzedawcy.

Ustawa przewiduje rezygnację ze stosowania podwyższonych odsetek za zaległości w VAT powstałych za okres, za który podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał kwotę podatku naliczonego, której 95 proc. wynika z faktur, zapłaconych z zastosowaniem MPP (z wyłączeniem sytuacji, gdy zaległość podatkowa przekracza dwukrotność podatku naliczonego).

Urząd skarbowy będzie zobowiązany do dokonania zwrotu VAT korzystającemu ze split payments podatnikowi w ciągu 25 dni (bez możliwości przedłużenia terminu.

...ale również wady

Jak podkreśla Deloitte, nowy system płatności bez wątpienia wpłynie niekorzystnie na płynność finansową podatników. Środki zgromadzone na specjalnym rachunku będą bowiem mogły być wypłacone wyłącznie w celu dokonania wpłaty VAT do urzędu skarbowego, płatności podatku na rachunek VAT dostawcy lub zwrotu kwoty tego podatku (wynikającej z korekty). Do tej pory firmy mogły obracać całością kwoty faktury.

W przypadku zastosowania mechanizmu podzielonej płatności, do dyspozycji pozostanie tylko kwota netto. Pocieszeniem – ale dla niektórych – będzie przyspieszenie zwrotu VAT.

To wszystko będzie miało wpływ na płynność finansową firm, co powinno zostać odpowiednio odzwierciedlone w planach finansowych. Na płynność będą miały również wpływ środki na rachunku VAT, którymi firma nie będzie mogła swobodnie dysponować – zauważa Deloitte.

Na dodatek trzeba się liczyć z zaburzeniami mechanizmu w przypadku szeregu operacji, np. faktoringu, kompensat, korekt faktur czy zajęć komorniczych. Posiadanie zaś więcej niż jednego rachunku VAT oznacza konieczność bacznego śledzenia ich stanu w celu wykorzystania ich do zapłaty podatku naliczonego.

Opinia

Piotr Pinchinat-Miernik, dyrektor Biura Kluczowych Projektów Bankowości Transakcyjnej w Banku Pekao

Zgodnie z zapisami ustawy stosowanie mechanizmu podzielonej płatności jest dobrowolne dla nadawcy płatności (płatnika), przy jednoczesnym zapewnieniu, że u odbiorcy kwota VAT zostanie wydzielona na specjalny, przeznaczony do tego celu rachunek. Beneficjent płatności dla optymalizacji płynności może być zainteresowany niezwłocznym wykorzystaniem tych środków do dalszych rozliczeń VAT w MPP ze swoimi kontrahentami. Ta cecha mechanizmu ma za zadanie upowszechnienie wykorzystania split payments.

Materiał powstał we współpracy z bankiem Pekao SA

1 lipca tego roku wejdzie w życie ustawa, zmieniająca ustawę o podatku od towarów i usług oraz niektóre inne ustawy. To element jednego z kluczowych dla rządu programu zwalczania nadużyć podatkowych.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budżet i podatki
Ponad 24 mld zł dziury w budżecie po I kwartale. VAT w górę, PIT dołuje
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Budżet i podatki
Francja wydaje ciągle za dużo z budżetu
Budżet i podatki
Minister finansów: Budżet wygląda całkiem dobrze
Budżet i podatki
Polacy zmienili nastawienie do podatków. Zawinił Polski Ład
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Budżet i podatki
Unijne rygory fiskalne zablokują inwestycje