Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Budowa i remont

Domy z betonu nie do zdarcia

ROL
Budynki z nowoczesnych prefabrykatów rosnš w Skandynawii i Niemczech. Także polscy deweloperzy łaskawiej spoglšdajš na starš nowš technologię.

Œmierć techniczna wielkiej płyty była ogłaszana już wiele razy. Miasta miały się szykować na wielkie burzenie. Pogłoski zawsze okazywały się przedwczesne. Betonowe kilkudziesięcioletnie bloki majš się nie najgorzej, a chętnych na wielkopłytowe mieszkania nie brakuje. Osiedla z betonu majš często œwietne adresy i bardzo dobrze rozwiniętš infrastrukturę.

Okazuje się też, że porzšdnie konserwowany budynek może długo zachowywać niezły stan techniczny. Lokale w takich budynkach majš jeszcze jednš zaletę – sš tańsze od mieszkań w nowych inwestycjach deweloperskich. Blokowiska szybko więc nie opustoszejš, chociaż taka perspektywa wydaje się nieuchronna.

Dziœ wielka płyta wraca na rynek budowlany w zupełnie nowej odsłonie. Budynki z nowoczesnych prefabrykatów rosnš w Skandynawii i Niemczech. Także polscy deweloperzy łaskawiej spoglšdajš na starš nowš technologię. Boom w tym segmencie może wywołać program Mieszkanie+. Budowa osiedla z prefabrykatów trwa krócej, co jest nie do przecenienia. Sto mieszkań z prefabrykatów można postawić w pół roku, podczas gdy tradycyjna technologia wymaga co najmniej trzech kwartałów.

Nowoczesne prefabrykowane elementy sš też bardzo wysokiej jakoœci. – Powstajš na hali produkcyjnej, a nie na budowie pod gołym niebem – tłumaczš przedstawiciele producenta wielkogabarytowych konstrukcji z betonu. Produkcja jest sterowana przez komputery. Nad budowš fabryki, która produkowałaby prefabrykaty, zastanawia się jeden z największych polskich deweloperów. Nowa wielka płyta ma być nie do zdarcia. Obietnice zweryfikuje czas. Š?

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL