Hammond: Razem po brexicie

aktualizacja: 14.09.2017, 17:12
Szef brytyjskiego MSZ Phillip Hammond
Szef brytyjskiego MSZ Phillip Hammond
Foto: AFP

Po opuszczeniu Unii Europejskiej w marcu 2019 r. pozostaniemy naprawdę solidnym przyjacielem Europy Środkowej – pisze sekretarz skarbu Wielkiej Brytanii.

W czwartek składam wizytę w Budapeszcie na zaproszenie węgierskiego ministra spraw zagranicznych i handlu Pétera Szíjjártó, z którym będę rozmawiać na temat stosunków gospodarczych z krajami Grupy Wyszehradzkiej (V4). Wielka Brytania i kraje V4 są od dawna naturalnymi przyjaciółmi. Londyn zawsze był i nadal będzie sojusznikiem wspierającym Republikę Czeską, Węgry, Polskę oraz Słowację. Dlatego spotykam się z ministrami krajów Grupy Wyszehradzkiej z myślą o wzmocnieniu więzi gospodarczych pomiędzy naszymi krajami i by zapewnić sojuszników, że po wyjściu z Unii Europejskiej Wielka Brytania pozostanie solidnym przyjacielem Europy Środkowej.

Partnerstwo w biznesie

Poziom relacji ekonomicznych pomiędzy Wielką Brytanią a krajami V4 można mierzyć wartością wymiany handlowej, która wynosi ponad 31 mld funtów rocznie. Do Wielkiej Brytanii trafia na przykład prawie 10 proc. całego słowackiego eksportu pojazdów. Wielka Brytania jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych Polski, a firmy brytyjskie, jak Rolls-Royce i BP, prowadzą szeroko zakrojoną działalność w Republice Czeskiej i na Węgrzech. W ostatnich dziesięcioleciach firmy brytyjskie znalazły w firmach z Europy Środkowej zaufanych partnerów, z którymi nawiązały silne więzi gospodarcze.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję TANIEJ O VAT
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE