Wpierw Brexit, potem Frexit?

aktualizacja: 23.02.2016, 06:41
Jeżeli Marine Le Pen wygrałaby wybory prezydenckie we Francji, to praw...
Jeżeli Marine Le Pen wygrałaby wybory prezydenckie we Francji, to prawdopodobnie pół roku później odbyłoby się referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej
Foto: AFP

Francuscy eurosceptycy chcą iść brytyjską drogą i negocjować specjalny status. Chętnych może być więcej.

REDAKCJA POLECA

Korespondencja z Brukseli

David Cameron wynegocjował specjalny status dla Wielkiej Brytanii w UE na ostatnim szczycie w piątek. Nie wiadomo jeszcze, czy oferta okaże się wystarczająco atrakcyjna dla Brytyjczyków, żeby zagłosowali na „tak" w referendum zaplanowanym na 23 czerwca. Ale już widać, że droga, którą poszedł brytyjski rząd, jest atrakcyjna dla eurosceptyków w innych krajach UE.

Podobny model negocjacji zapowiada francuski Front Narodowy, którego liderka Marine Le Pen ma poważne szanse w walce o fotel prezydencki w wyborach w 2017 roku.

Efekt domina

– Brexit będzie modelem dla Franxitu i będziemy żądali tych samych warunków co Wielka Brytania – powiedział Bernard Monot, eurodeputowany FN, cytowany przez dziennik „Le Monde". Dla francuskich eurosceptyków kluczowa byłaby rezygnacja z dyscypliny budżetowej, która – choć niechętnie wprowadzana przez obecną ekipę rządową – zmusza Francję do reformowania gospodarki i cięć w wydatkach.

Wiceprzewodniczący FN Florian Philippot wprost zapowiedział, że referendum na temat Frexitu (to alternatywna nazwa do Franxitu) będzie zorganizowane w pół roku po dojściu jego partii do władzy.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE