Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Brexit

Wpierw Brexit, potem Frexit?

Jeżeli Marine Le Pen wygrałaby wybory prezydenckie we Francji, to prawdopodobnie pół roku póŸniej odbyłoby się referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej
AFP
Francuscy eurosceptycy chcš iœć brytyjskš drogš i negocjować specjalny status. Chętnych może być więcej.

Korespondencja z Brukseli

David Cameron wynegocjował specjalny status dla Wielkiej Brytanii w UE na ostatnim szczycie w pištek. Nie wiadomo jeszcze, czy oferta okaże się wystarczajšco atrakcyjna dla Brytyjczyków, żeby zagłosowali na „tak" w referendum zaplanowanym na 23 czerwca. Ale już widać, że droga, którš poszedł brytyjski rzšd, jest atrakcyjna dla eurosceptyków w innych krajach UE.

Podobny model negocjacji zapowiada francuski Front Narodowy, którego liderka Marine Le Pen ma poważne szanse w walce o fotel prezydencki w wyborach w 2017 roku.

Efekt domina

– Brexit będzie modelem dla Franxitu i będziemy żšdali tych samych warunków co Wielka Brytania – powiedział Bernard Monot, eurodeputowany FN, cytowany przez dziennik „Le Monde". Dla francuskich eurosceptyków kluczowa byłaby rezygnacja z dyscypliny budżetowej, która – choć niechętnie wprowadzana przez obecnš ekipę rzšdowš – zmusza Francję do reformowania gospodarki i cięć w wydatkach.

Wiceprzewodniczšcy FN Florian Philippot wprost zapowiedział, że referendum na temat Frexitu (to alternatywna nazwa do Franxitu) będzie zorganizowane w pół roku po dojœciu jego partii do władzy.

Tych szeœć miesięcy Bruksela dostałaby na przekazanie Francji z powrotem suwerennoœci w dziedzinie ochrony granic, polityki budżetowej i walutowej. Ale ponieważ, jak zauważył Philippot w wywiadzie dla „Financial Timesa", Bruksela nigdy się na to nie zgodzi, Front Narodowy zarekomenduje głosowanie na „nie".

– Możemy mieć do czynienia z efektem domina. Pierwszy sygnał nadszedł z Francji, to oczywisty kandydat. Ale niejedyny. Sš inne kraje z silnymi ruchami eurosceptycznymi. Brexit daje im do ręki argument, że można negocjować z Brukselš i uzyskać specjalny status – mówi „Rzeczpospolitej" Agata Gostyńska-Jakubowska, ekspertka Centre for European Reform w Londynie.

W gronie tym sš np. Dania i Holandia. Ten pierwszy kraj już dysponuje, podobnie jak wczeœniej Wielka Brytania, pewnymi wyjštkami od wspólnych unijnych polityk, w tym np. od euro. Miałby więc podstawy, żeby prosić o więcej. Z kolei Holandia od lat mierzy się z silnym ruchem eurosceptycznym Partii Wolnoœciowej pod przewodnictwem Geerta Wildersa, a ostatnio nastroje zmieniły się do tego stopnia, że pod znakiem zapytania stoi wynik zapowiedzianego na 6 kwietnia referendum o podpisaniu umowy stowarzyszeniowej UE–Ukraina.

Jak dowiadujemy się nieoficjalnie w Brukseli, już sam proces negocjacji z Wielkš Brytaniš był widziany przez niektóre kraje jako okazja do załatwienia specyficznie narodowych interesów. Ale nie pozwolił na to Donald Tusk.

– Miał przekonanie, że w ten sposób nie będzie porozumienia. Dlatego zakomunikował wszystkim, że tematem jest Brexit i żeby nie przychodzili do stołu negocjacyjnego ze swoimi problemami – mówi jeden z dyplomatów. Pokusa była jednak spora i jeszcze na szczycie, kończšcym proces negocjacyjny, okazało się, że mowa nie tylko o Wielkiej Brytanii. Stało się to w kluczowym dla Polski momencie ustalania szczegółów możliwych ograniczeń w zasiłkach na dzieci. Prawnicy argumentowali, że prawo do obniżania zasiłków na dzieci mieszkajšce w innym kraju niż miejsce zatrudnienia rodzica nie może być zarezerwowane tylko dla Wielkiej Brytanii. Polska pogodziła się z tym, ale chciała, żeby prawo nie działało wstecz, czyli żeby te ograniczenia – podobnie jak zaoferowana Londynowi możliwoœć ograniczeń dodatków do wynagrodzenia – stosowały się tylko do nowo przybyłych migrantów. Na to Londyn absolutnie nie chciał się zgodzić, w Brukseli pojawił się więc pomysł nowej konstrukcji: Brytyjczycy mogliby stosować ograniczenia zasiłków na dzieci wobec wszystkich, a inne kraje tylko wobec nowo przybyłych.

I nagle okazało się, że za plecami brytyjskimi schowały się cztery kraje – Dania, Holandia, Irlandia i Malta. I też zażšdały możliwoœci ograniczenia zasiłków na dzieci dla obecnie pracujšcych rodziców. I tak się ostatecznie stało. Jedynym zyskiem negocjacyjnym dla Polski jest okres przejœciowy na obniżanie tej kategorii zasiłków do 2020 roku.

Większy może więcej

Dyplomaci w Brukseli otwarcie przyznajš, że ustępstwa dla Wielkiej Brytanii nie wynikały z sympatii dla Camerona, którego wielu przywódców osobiœcie nie lubi i który nigdy nie ukrywał swojej niechęci do UE. Jednak na najwyższym poziomie politycznym była œwiadomoœć wagi wydarzenia i ryzyka grożšcego Unii w razie braku porozumienia.

To dlatego Cameron ugrał relatywnie dużo, a inni zgodzili się na ustępstwa. To, co udało się Londynowi, niekoniecznie musi się udać innym. – Trzeba brać pod uwagę wielkoœć i znaczenie Wielkiej Brytanii. Nie wszystkie kraje majš takie przełożenie – mówi Agata Gostyńska-Jakubowska.

Front Narodowy wie jednak, że Francja jest znaczšcym krajem i może sobie pozwolić ma szantażowanie Unii.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL