Węgiel i wiatr łakną inwestycji

Dwie nowe kopalnie, o których piszemy dziś w „Rzeczpospolitej", to ważne obiekty nie tylko na mapie Śląską, ale i w całej energetycznej układance.

Publikacja: 27.12.2017 21:00

Węgiel i wiatr łakną inwestycji

Foto: Bloomberg

Szczególne nadzieje pokładam w przedsięwzięciu australijskiej firmy Prairie Mining, która ma koncesję na kopalnię Dębieńsko. Prywatne przedsiębiorstwa mają zdecydowanie lepsze wyniki w wydobyciu i są lepiej zarządzane niż firmy państwowe. Jest więc nadzieja, że nie będziemy dopłacać do wydobycia surowca tak jak w ostatnich latach, nim cena węgla na światowych rynkach poszybowała do obecnego poziomu.

Te dwie nowe kopalnie są Polsce potrzebne. Przy wysokich cenach węgla warto inwestować w nowe pokłady, a nie przejadać pieniądze w sytuacji, gdy jeszcze kilkanaście miesięcy temu branża górnicza przyjmowały setki milionów z państwowej kroplówki. Póki nie zostanie wypracowana spójna strategia dla elektroenergetyki na kolejne dekady i nie powstanie kilka siłowni jądrowych, jesteśmy skazani na węgiel i warto, by surowiec ten wykorzystywać z naszym zasobów, a nie z importu: z Rosji czy Donbasu. Ważne, by cena pozyskanego surowca była jak najniższa.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację