Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

Rynek zdominowany przez Kowalskich

Budimex Nieruchomoœci
Polacy bardzo chętnie lokujš nadwyżki finansowe w zakup mieszkań pod wynajem, ponieważ przy obecnym poziomie stóp procentowych zapewnia to atrakcyjny zwrot przy relatywnie niskim ryzyku.
Oferta lokali na wynajem na polskim rynku jest bardzo zróżnicowana. W małej kawalerce na poddaszu pod Jarocinem, budowanej w ramach programu Mieszkanie+, miesięczny czynsz ma wynieœć 392 zł plus media. Z kolei w luksusowym wieżowcu Złota 44 stawki najmu apartamentów zaczynajš się od 2 tys. euro miesięcznie. Polacy bardzo chętnie lokujš nadwyżki finansowe w zakup mieszkań pod wynajem, ponieważ przy obecnym poziomie stóp procentowych zapewnia to atrakcyjny zwrot przy relatywnie niskim ryzyku, w porównaniu z chociażby inwestowaniem na giełdzie. Informacje płynšce od ekspertów œwiadczš o tym, że lokale wystawiane na rynek schodzš na pniu. To z kolei napędza kolejne zakupy mieszkań u deweloperów, którzy bijš rekordy sprzedaży. W porównaniu z krajami Europy Zachodniej fenomenem naszego rynku jest to, że wynajem mieszkań jest domenš inwestorów indywidualnych. Wcišż brakuje instytucji profesjonalnie zarzšdzajšcych całymi portfelami lokali – kilku zagranicznych graczy czy nasz rodzimy BGK Nieruchomoœci to wyjštki potwierdzajšce regułę.
Taki układ rynku ma się stopniowo zmieniać, bo młodsze pokolenia nie uważajš za priorytet wišzać się z jednym miejscem, zwłaszcza jeœli miałoby to wymagać zacišgania spłacanych przez dekady zobowišzań finansowych. Także dzisiejszy rynek pracy wymaga większej mobilnoœci. Pomysły inwestorów na fundusze mieszkań na wynajem sš bardzo różne. Jeden z deweloperów planuje, że jego portfel będzie się składał z lokali rozproszonych, dobranych po kilka z poszczególnych inwestycji. Inny z kolei stawia na budowę całych bloków z częœciami wspólnymi oraz całodobowš obsługš.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL