Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kopernik i Galileusz pomogš Światowidom

Michał Duszczyk
Fotorzepa/Waldemar Kompala
Przemysł kosmiczny w Polsce – to sformułowanie jeszcze kilka lat temu brzmiałoby jak fragment marnego dowcipu. Wszyscy przecież wiedzš, że w wyœcigu o podbój przestrzeni pozaziemskiej liczš się tylko Stany Zjednoczone, Rosja, a ostatnio również Chiny.

Teraz jednak do tego grona ma okazję dołšczyć Europa. Przepustkš będš Copernicus, Galileo i EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service). Pod tym nazwami kryjš się trzy projekty kosmiczne, które majš szansę wywindować z pozycji kopciuszka w tej dziedzinie nie tylko największe gospodarki europejskie, ale również Polskę.

Nasz kraj obchodzi właœnie czwartš rocznicę przystšpienia do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Dotychczas w przestrzeni kosmicznej umieszczono tylko trzy polskie satelity: PW-Sat, będšcy wynikiem studenckiego projektu, oraz dwa satelity naukowe – Lem i Heweliusz. Wkrótce jednak pojawiš się tam kolejne – następny obiekt akademicki, a także Œwiatowid, czyli pierwszy satelita komercyjny.

Jednak to nie same satelity, ale oprogramowanie, podzespoły i usługi mogš stać się naszš specjalnoœciš. Wcišż raczkujšcy rodzimy przemysł kosmiczny liczy, że właœnie Kopernik i Galileusz stanš się dla niego trampolinš.

We...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL