Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

Kwadratura najmu czterech kółek

Archiwum
Tzw. car sharing pojazdów dostawczych w centrach meblowych i marketach budowlanych będzie strzałem w dziesištkę. Ta sama usługa z autami osobowymi – tylko ciekawš niszš. I raczej nie zachęci mieszczuchów do porzucenia marzeń o własnym aucie.

Każdy z nas przynajmniej raz w roku robi wielkie zakupy do domu. Gdy œwieżo nabyty materac czy mebel nijak nie daje się upchnšć w rodzinnym kombi, gotowiœmy – parafrazujšc słowa Ryszarda III – zakrzyknšć: królestwo za dostawczaka!

Na tę pilnš potrzebę majš lada dzień odpowiedzieć pierwsze firmy car sharingowe. O istnieniu dużego popytu na najem czegoœ, czym da się przewieŸć „gabaryty", œwiadczš wyrastajšce jak grzyby po deszczu wypożyczalnie przyczep. Ale nie każdy ma hak w aucie, a nawet jeœli już, to jazda z przyczepš może być wyzwaniem, zwłaszcza cofanie. Co innego dostawczak. Choć spory, takich problemów nie stwarza. A do jazdy wystarczy prawo jazdy kategorii B. Właœciciele taxi bagażowych będš zgrzytali zębami.

Konkurencję zwykłym taksiarzom robiš zaœ wypożyczalnie aut osobowych. Na razie działajš na małš skalę i zanim urosnš, będš musiały rozwišzać kilka problemów. Po pierwsze sprawić, by nie tylko można było używać auta w danej metropolii, ale np. pojechać nim nad morze. Wtedy użytecznoœć systemu znacznie wzroœnie. Wiele rodzin trzyma wszak samochód głównie z myœlš o dalszych wyjazdach. Po drugie, muszš przekonać kierowców, że zamiast inwestować we własny pojazd, taniej jest go od czasu do czasu wypożyczyć. A przekonać trudno, bo w polskich miastach – inaczej niż na œwiecie – parkowanie pod własnym domem jest œmiesznie tanie. W Warszawie roczny abonament kosztuje tylko 30 zł. Szanse car sharingu nie wzrosnš, dopóki miasta nie zmieniš polityki i nie będš dużo drożej wyceniać przestrzeni parkingowej.

Po trzecie, ich najbardziej obiecujšcš grupš klientów sš młodzi, pozytywnie nastawieni do korzyœci z ekonomii współdzielenia, ale jako kierowcy bez doœwiadczenia – niebezpieczni. Więcej stłuczek to wyższe koszty i niższa opłacalnoœć najmu. Komu uda się rozwišzać tę kwadraturę koła, a nawet czterech kółek, wygra. Inaczej utkwi w niszy, ciekawej, ale wšskiej.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL