Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

Michał Niewiadomski: Na grzaniu nocš zyskamy wszyscy

Fotorzepa, Andrzej Bogacz
W reszcie zaczęto myœleć o „wypłaszczaniu doliny nocnej". Tak to się nazywa w żargonie energetyków, a chodzi o to, że w cišgu dnia mamy pik zapotrzebowania na energię, w nocy zaœ znaczšco ono spada.

Sterowanie taryfami ma zachęcić konsumentów do zmniejszania zużycia energii w cišgu dnia, gdy mamy szczyt i przerzucania częœci działań na okres nocny. Słowem – koszule warto prasować wieczorem, a nie rano. Na noc nastawić pralkę czy zmywarkę. Aby zmienić przyzwyczajenia Polaków, warto zachęcić ich do tego preferencyjnymi stawkami za energię.

Podobny mechanizm Ministerstwo Energii ma zamiar wprowadzić w przypadku ciepła. Chodzi o to, by w cišgu dnia nie przegrzewać mieszkań, a gros ciepła dostarczać w cišgu nocy. Wynika to nie tylko z tego, że nasze mieszkania po termomodernizacji (ociepleniu budynków i wymianie okien na plastikowe) sš o wiele cieplejsze i często wietrzymy je przy rozkręconych kaloryferach. Chodzi o to, że w czasie mroŸnej zimy notujemy szczyty zapotrzebowania na energię, a elektrociepłownie oraz elektrownie pracujš wówczas na pełnej mocy, ocierajšc się o granicę wydolnoœci.

Dostrzec też należy inicjatywę, by zachęcać konsumentów do ogrzewania pršdem. Odnajduję w tym element walki ze smogiem. Cišgnięcie ciepła systemowego jest bardzo drogie, taniej wymienić kopcšcy piec na nowš instalację. Polak sięgnie jednak po takie rozwišzanie wtedy, gdy będzie to opłacalne, zarówno jeœli chodzi o taryfę, jak i ewentualnš dopłatę do takiej modernizacji.

Zupełnie innš kwestiš jest, w jaki sposób mierzone będzie ciepło w dzień i w nocy. Wymaga to nowoczesnego systemu pomiarowego, a co za tym idzie inwestycji. Może warto zlecić poszukiwanie rozwišzań polskim startupom? Może PFR lub NCBiR stworzy specjalny program dedykowany do smart meteringu? Rynek w Polsce nie należy do małych i jest się o co bić. Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie będš chciały wzišć udział w tej energetycznej rewolucji.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL