Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

Wilki z ulicy Kruczej

Waldemar Grzegorczyk
Fotorzepa, Waldemar Kompała
Historia ogłoszonego przez państwowš energetycznš spółkę Enea wezwania na zakup akcji Bogdanki to niezły materiał na scenariusz finansowego thrillera.

Oto duża spółka energetyczna niespodziewanie wypowiada swemu partnerowi umowę na długoterminowe dostawy paliwa. Jest ona kluczowa dla kopalni, to jej być albo nie być, więc nic dziwnego, że w cišgu dwóch dni cena jej akcji wali się prawie o połowę. Ale oto zaraz potem odbija od dna i wraca do dawnego poziomu. No cóż, taka jest giełda – mówiš analitycy.

Tymczasem trzy tygodnie póŸniej okazuje się, że kilka dni po tym, gdy koncern energetyczny wypowiedział umowę kopalni, jego władze podjęły decyzję, że jš po prostu kupiš! Informacja nie została od razu podana do wiadomoœci, a kiedy ujrzała œwiatło dzienne, akcje Bogdanki zdrożały z dnia na dzień o 25 proc.!

No i rodzi się w tej sytuacji wiele pytań, a co za tym idzie, możliwoœci wprowadzenia ciekawych wštków przez scenarzystę. Po co Enea wypowiada umowę spółce, którš chce kupić? Żeby obniżyć jej wycenę? Chyba nie, bo cena w wezwaniu jest dużo wyższa od rynkowej. Albo: czy ktoœ mógł skorzystać na całej tej sytuacji, wiedzšc, jak potoczš się wypadki? A jeœli tak, to kto i ile na tym zarobił? I czy państwo reprezentowane przez urzędników resortu skarbu z ulicy Kruczej, którzy nadzorujš m.in. Eneę, może podejmować lub tolerować działania będšce na pograniczu manipulacji rynkowej?

Byłby z tego taki polski „Wilk z Wall Street". Przypomnijmy, że bohaterem tego kinowego hitu sprzed prawie dwóch lat jest Jordan Belfort, postać autentyczna, który zarobił wielkie pienišdze, manipulujšc kursami giełdowych spółek. Kariera Belforta była oszołamiajšca, ale krótka, bo szybko zainteresowała się nim amerykańska Komisja Papierów Wartoœciowych (SEC), która doprowadziła do oskarżenia go i skazania na prawie dwa lata więzienia.

Ponieważ nasz scenarzysta tylko luŸno opierałby się na faktach, to i w polskim thrillerze winni mogliby zostać złapani i sprawiedliwie ukarani.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL