Krzysztof A. Kowalczyk: Gospodarka: Zostajemy na peronie

aktualizacja: 13.09.2017, 20:05
Foto: Archiwum

W wymiarze gospodarczym szef Komisji Europejskiej w orędziu o stanie Unii złożył przynajmniej sześć istotnych propozycji, z czego dwie rząd PiS może przyjąć z nadzieją, ale cztery to potencjalne pole konfliktu.

REDAKCJA POLECA
14.09.2017
Kasa państwa na plusie trzeci miesiąc z rzędu
13.09.2017
Budżetowe sztuczki dla ominięcia reguły
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Przede wszystkim Juncker mówi: wzmocnijmy strefę euro. Chce powołania unijnego ministra gospodarki i finansów, który będzie wiceszefem Komisji Europejskiej i Eurogrupy. Ma powstać budżet strefy euro i Europejski Fundusz Monetarny. To domknięcie unii monetarnej. Bajpasy, którymi w razie czego popłynie wsparcie z krajów silnych do tych w potrzebie. Zła wiadomość dla Polski jest taka, że budżet strefy euro powstanie w ramach ogólnego budżetu unijnego, co będzie ukłonem wobec podatników z bogatych krajów, nieskorych wysupłać dodatkowy grosz. Ale to będzie także źródłem konfliktu z polskim rządem, bo dla państw spoza strefy euro zostanie mniej. Można tego uniknąć, wchodząc do Eurolandu, ale na taką woltę PiS bym nie liczył.

Drugim źródłem spięć może być pomysł, by w UE decyzje w sprawie VAT, podstawy naliczania podatku od firm i od transakcji finansowych zapadały kwalifikowaną większością, a nie jednomyślnie. Trzecim zaś – dyrektywa o pracownikach delegowanych i zasada: taka sama płaca za taką samą pracę w tym samym kraju, eliminująca wiele polskich firm ze wspólnego rynku usług.

Natomiast czwarta propozycja spodoba się nad Wisłą: wyposażenie władz krajowych w bat na międzynarodowe koncerny, które oferują inną jakość towarów na wschodzie niż zachodzie Unii.

Po piąte, szansą będą umowy o wolnym handlu – obok Japonii i Kanady też z Australią, Nową Zelandią, Meksykiem i krajami Ameryki Południowej. To okazja dla naszych eksporterów i pole do popisu dla Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Jucker politykę handlową UE definiuje krótko: „Chcemy dostać tyle, ile dajemy". To sygnał dla Pekinu, który widzi w Europie rynek zbytu i pole polowań na firmy do przejęcia, ale własny rynek chroni. Stąd zapowiedź numer sześć: zaostrzenia zasad wpuszczania obcych firm do akcjonariatu portów, lotnisk i firm energetycznych w UE. To pole do konfliktu z rządem PiS, któremu śni się budowa za chińskie pieniądze centralnego portu lotniczego i elektrowni jądrowej.

Dotąd udawało nam się chronić gospodarkę przed skutkami politycznego konfliktu PiS z centrum Unii. Od wczoraj nie jestem już tego taki pewien, skoro Juncker dał sygnał, by pociąg integracji wreszcie ruszył, a my zostajemy na peronie.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE