Bogaci emeryci w biednym kraju

aktualizacja: 17.07.2017, 20:35
Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompala Waldemar Kompala

Polska jest gospodarczą gwiazdą – napisał niedawno na łamach „New York Timesa" Ruchir Sharma, główny strateg rynkowy firmy inwestycyjnej Morgan Stanley Investment Management. Jak tłumaczył, nasz kraj jest na dobrej drodze, aby za kilka lat dołączyć do wąskiego grona gospodarek rozwiniętych.

Spośród państw regionu taki status według Międzynarodowego Funduszu Walutowego osiągnęły już kraje bałtyckie oraz Czechy i Słowacja. Ale ostatnią dużą gospodarką, której się to udało, była przed 20 laty Korea Południowa.Patriotów marzących o silnej i dostatniej Polsce przyszłość, jaką wróży nam popularny za oceanem myśliciel ekonomiczny, może jednak rozczarować. Klasyfikacja MFW bazuje głównie na poziomie PKB na mieszkańca. Nawet gdyby produkcja w Polsce stanęła w miejscu, to w ujęciu per capita będzie rosła, jeśli będzie nas ubywało. A to jest niemal przesądzone. Problem ze starzeniem się ludności ma dziś w zasadzie cała Europa, ale to marne pocieszenie. My doświadczamy go bowiem na dużo wcześniejszym stadium rozwoju niż np. Niemcy.
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE