Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

Anita Błaszczak: Żegnajcie, banki, jakie znamy od lat

Anita Błaszczak
Fotorzepa, Waldemar Kompała
Mało kto zwrócił uwagę na informację, która przed kilkoma dniami przemknęła przez serwisy prasowe, a dotyczyła napadu na lokalny bank w Niemczech. Gdyby nie to, że rabuœ wzišł dwójkę pracowników jako zakładników, media pewnie wcale by się tym nie zainteresowały.

Klasyczne napady na banki stajš się bowiem reliktem minionej epoki, podobnie jak pryzmy banknotów w bankowych kasach i pliki gotówki w naszych portfelach. Ich miejsce zajęły elektroniczne karty, wypierane wraz z rozwojem mobilnej bankowoœci przez smartfony. Za kilka lat może wystarczy nam wszczepiony w nadgarstek mikroprocesor?

Konta i płatnoœci online, do niedawna będšca ekscytujšcš nowinkš dla fanów nowych technologii, dzisiaj sš już na tyle popularne, że coraz bardziej realna staje się perspektywa odejœcia od tradycyjnej gotówki. Systemy online, które swoim zasięgiem obejmujš kolejne obszary działalnoœci banków (w tym wnioski o kredyty hipoteczne), podważajš sens istnienia tradycyjnych oddziałów. Te zresztš dzielš los małych sklepów. Jeszcze niedawno media ubolewały, że w centrach miast panoszš się placówki banków. Teraz i one znikajš, a wraz z nimi tysišce etatów w bankowoœci, która staje się forpocztš zmian na rynku pracy. Według statystyk w ostatnich pięciu latach zatrudnienie w bankowoœci zmniejszyło się o ok. 8 tys. osób. Ta liczba nie pokazuje jednak w pełni rewolucji w sektorze, gdzie zmienia się profil pracownika. Ubywa pracy dla kasjerów i sprzedawców kredytów. Roœnie natomiast popyt na informatyków, specjalistów od bankowoœci elektronicznej, ryzyka, no i od bezpieczeństwa.

Bo wprawdzie rabusie wynoszšcy z banków worki z pieniędzmi to już historia albo film, ale na nasze oszczędnoœci czyhajš nie mniej, a może nawet bardziej, niebezpieczni przestępcy niż kiedyœ. Nawet jeœli nie wyglšdajš groŸnie, siedzš spokojnie przy komputerze, a zamiast pistoletu trzymajš w ręku kawałek pizzy, to nie mniej skutecznie mogš wyczyœcić nam konto (czasem przy naszej nieœwiadomej pomocy).

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL