Z korzyścią dla naszego zdrowia i dla gospodarki

Podobno nasz sport narodowy to narzekanie, a wypełniona w połowie szklanka dla Polaka jest zawsze do połowy pusta. Takie opinie powtarzają się w tekstach analizujących charakter różnych nacji, na tle których Polacy wypadali do niedawna jako czołowe marudy Europy.

Aktualizacja: 15.02.2018 20:20 Publikacja: 15.02.2018 20:00

Z korzyścią dla naszego zdrowia i dla gospodarki

Foto: Bloomberg

Wypadali, bo coś się zaczyna zmieniać, jak dowodzi badanie Nielsena, pokazujące skokowy wzrost optymizmu polskich konsumentów w ubiegłym roku. Nasze konsumenckie nastroje należą do najlepszych w Europie, co ma ścisły związek z hossą na rynku pracy. W niedawnym badaniu firmy rekrutacyjnej Randstad 84 proc. Polaków stwierdziło, że w razie potrzeby w ciągu sześciu miesięcy znajdą pracę i był to najlepszy wynik w całej Europie.

Optymizmu nie brakuje też w biznesie – według GUS, wskaźnik zaufania polskich przedsiębiorstw do gospodarki sięgnął w styczniu najwyższego poziomu od połowy 2008 r. Przewagę dobrych nastrojów wykazuje też styczniowy Indeks Optymizmu Przedsiębiorców mierzony przez Pracodawców RP (choć wypadł nieco gorzej niż w grudniu).

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację