W dodatku 97 proc. firm sektora MŚP, które eksportują, skarży się na problemy utrudniające działalność za granicą – wynika z badania „Barometr MŚP" przeprowadzonego w październiku przez Instytut Keralla Research na zlecenie firmy ubezpieczeniowej Atradius.

Z badania wynika, że eksportem zajmuje się 26 proc. firm sektora MŚP. Przeszło połowa (54 proc.) wskazuje na zagrożenie jakim jest dla nich ryzyko walutowe, 24,3 proc. obawia się ryzyka transakcji, natomiast 21,4 proc. przyznaje, że widzi ryzyko w pozyskaniu wiarygodnego kontrahenta.

Zdaniem Pawła Szczepankowskiego, dyrektora zarządzający Atradius w Polsce, wysoki procent wskazań na zagrożenia związane z brakiem otrzymania płatności lub pozyskania wiarygodnego i rzetelnego kontrahenta nie powinien dziwić. - Już z naszego majowego Barometru Praktyk Płatniczych wynikało, że blisko jedna trzecia firm z Polski spotkała się z opóźnieniami w płatnościach. Tymczasem w przypadku małej lub średniej firmy opóźnienia w płatnościach mogą okazać się zabójcze – twierdzi Szczepankowski. Blisko połowa badanych twierdzi jednak, że zagraniczni kontrahenci są bardziej rzetelni w płatnościach niż krajowi.

Żadnych kłopotów z zapłatą, zarówno w kraju jak i za granicą nie zgłasza 29,1 proc. przedsiębiorców. Z trudnościami spotyka się natomiast 14,6 proc. firm prowadzących działalność eksportową. Jedynie co dziesiąty badany przyznał, że ma więcej problemów z zapłatą od zagranicznego niż krajowego kontrahenta.

Problemem w sektorze MŚP jest mała liczba firm stosujących odpowiednie zabezpieczenia na wypadek kłopotów z płatnościami. Trzy czwarte mikro, małych i średnich firm w ogóle się nie zabezpiecza. Podobne wyniki przyniosło badanie 4P research mix przeprowadzone w sektorze MSP w sierpniu na zlecenie realizującej transakcje walutowe Akcenty: okazało się, że przed ryzykiem kursowym nie zabezpiecza się prawie 80 proc. firm prowadzących obroty handlowe z zagranicą. Dotyczyło to zwłaszcza najmniejszych przedsiębiorców (mikro firm), z których zaledwie 14 proc stosowało w ciągu ostatniego roku finansowe narzędzia zabezpieczające. W większych firmach ten odsetek był nieco lepszy: w przypadku małych było to 22 proc., w grupie firm średnich odsetek wzrósł do 29 proc.