Pełniąc rolę polskiego banku rozwoju, BGK wspiera polskie przedsiębiorstwa nie tylko w Polsce, ale i za granicą. BGK może się pochwalić kompleksową ofertą dla przedsiębiorstw planujących działalność zagraniczną lub zajmujących się nią. Co do zasady produkty BGK można podzielić na cztery główne grupy. Pierwszą z nich jest finansowanie poprzez bank zagraniczny. W sytuacji, w której zagraniczny kontrahent nie ma wystarczających środków na zakup polskich dóbr o charakterze konsumpcyjnym czy sfinansowanie inwestycji w nowy park maszynowy lub budowę nowego zakładu, BGK może zaproponować właśnie tego rodzaju wsparcie.

Transakcje krótkoterminowe, które mogą zostać zrealizowane w ciągu dwóch lat, finansowane są poprzez akredytywę dokumentową – standardowy instrument na światowym rynku bankowym, większe i dłuższe transakcje – w oparciu o kredyt dla banku nabywcy lub wykup wierzytelności zagranicznych. Przykładami mogą być funkcjonujący hotel w Mińsku, wybudowane przez Trasko centrum handlowe, wykup wierzytelności ze sprzedaży polskich maszyn do Rosji czy sprzedaż mleka na Białoruś przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską z Włoszczowy. Jeżeli polski przedsiębiorca obawia się utraty płynności związanej z wydłużonym terminem zapłaty, rozwiązaniem może okazać się dyskontowanie akredytywy. Eksporter może wówczas zaoferować nawet do dwóch lat odroczonego terminu płatności, a BGK zdyskontuje taką należność po dokonaniu wysyłki towarów czy zrealizowaniu usługi. Instrument ten jest dostępny w prawie wszystkich państwach świata. Dzięki jego zastosowaniu polscy przedsiębiorcy mogą uatrakcyjnić swoją ofertę na rynkach zagranicznych, proponując dłuższy niż konkurenci termin odroczenia płynności bez obawy o utratę płynności. Z kolei przedsiębiorcy planujący bardzo duże przedsięwzięcia za granicą także mogą liczyć na wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Szyte na miarę produkty pozwalają na finansowanie zarówno zagranicznego zamawiającego, jak również działalności spółek córek polskich podmiotów. W 2016 r. BGK podpisał między innymi umowy dotyczące finansowania rozbudowy zakładów produkcyjnych w Chinach i Indiach czy budowę fabryk w Holandii i Brazylii. Zrealizowane transakcje potwierdzają, że finansowanie projektowe może mieć zastosowanie zarówno na rynkach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Oferta BGK i innych podmiotów z Grupy PFR to nie tylko wsparcie dłużne. Fundusz Ekspansji Zagranicznej zarządzany przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych BGK uzupełnia wsparcie dłużne o kapitałowe.

Pozostawiając pakiet większościowy w rękach przedsiębiorców, TFI BGK ułatwia wejście na nowe rynki, zapewniając podział ryzyka inwestycyjnego i współfinansowanie. Co ważne, z instrumentów wsparcia BGK mogą skorzystać wszystkie firmy zarejestrowane w Polsce, bez względu na branżę, w której działają, wielkość firmy czy rynków, na które sprzedają swoje towary lub oferują usługi. O wsparcie mogą ubiegać się zarówno firmy budowlane, dostawcy mebli, maszyn rolniczych, jak i produktów spożywczych. Tylko w pierwszych ośmiu miesiącach 2016 r. nowo udzielone wsparcie działalności zagranicznej polskich przedsiębiorstw przez Bank Gospodarstwa Krajowego wyniosło 800 mln zł. To realne wsparcie dla polskich przedsiębiorstw.