Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Szeremietiewo w rękach ludzi Putina

123rf.com
Największe rosyjskie lotnisko stanie się własnoœciš ludzi z najbliższego kręgu prezydenta Rosji.

Firma Arkadija Rotenberga (objęty sankcjami jeden z najbliższych ludzi Władimira Putina) dostanie 68,44 proc. akcji portu lotniczego Szeremietiewo - największego lotniska Rosji. Mniejszoœciowy pakiet pozostanie w rękach państwa. To nie wynik przetargu, ale decyzja rosyjskiego rzšdu. Dziœ opublikowane zostało odpowiednie rozporzšdzenie.

„Takie rozwišzanie jest skierowane na strategiczny rozwój moskiewskiego węzła lotniczego na zasadach partnerstwa prywatno-publicznego" - cytuje rozporzšdzenie agencja Interfaks. Władze tłumaczš, że rozporzšdzenie rzšdu pozwoli rozpoczšć konsolidację aktywów lotniska a prywatny inwestor będzie już mógł zawierać kontrakty na budowę obiektów. „Szeremietiewo Holding", bo tak nazywa się prywatny właœciciel lotniska, ma zbudować nowy terminal B, tunel między terminalami południowym i północnym oraz kompleks paliwowo- magazynowy. Projekt terminalu B (ma obsłużyć 15 mln ludzi rocznie) oraz tunelu będzie kosztować odpowiednio 300 mln dol. i 330 mln dol.

Dekret o konsolidacji aktywów Szeremietiewa został podpisany przez Władimira Putina w sierpniu 2015 r. Właœcicielem lotniska zostanie Szeremietiewo Holding, który poprzez firmę TPS Avia Holding należy do Arkadija Rotenberga oraz rodzin jego partnerów biznesowych Aleksandra Ponomarienko i Aleksandra Skrobogackiego. W sumie inwestycje majš wynieœć 850 mln dol. Prawdopodobnie pienišdze wyłoży skarb państwa, bo jak to było np. przy olimpiadzie w Soczi, spółki Rotenbergów i innych oligarchów bliskich Kremlowi korzystały z preferencyjnych państwowych kredytów.

Bracia Arkadij i Borys Rotenbergowie zostali jako pierwsi objęci przez USA sankcjami w marcu 2014 r. to przyjaciele Władimira Putina jeszcze z młodoœci. Wszyscy pochodzš z Leningradu. Borys Rotenberg był przez wiele lat prostym trenerem judo i byłym zawodnikiem, który po powrocie z trenerskiej pracy w Helsinkach szukał swojej szansy w Rosji.

I ta szansa nadeszła wraz z uczniem starszego brata, także trenera i zawodnika Arkadija. Był on na poczštku lat 90-tych trenerem i sparingpartnerem byłego kagiebisty i rosnšcego w siłę petersburskiego polityka Władimira Putina.

„Bracia Rotenbergowie wspierali każdy projekt Putina. (...) zarobili miliardy na kontraktach dla Gazpromu i olimpiady w Soczi, udział w których zapewnił im Putin. Bracia dostali kontrakty w Soczi na ok. 7 mld dol.; ich osobisty majštek zwiększył się o 2,5 mld dol. tylko za ostatnie dwa lata" - napisali Amerykanie w uzasadnieniu sankcji.

ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL